Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Promocja spożywania alkoholu i wulgarne zachowania w internetowym programie. Odpowiedź KRRiT

Data:
  • W sieci pojawił się program, w którym prezentowane są treści sprzeczne z prawem, pokazujące wulgarne i szkodliwe zachowania, w tym promujące spożywanie alkoholu
  • Z punktu widzenia wychowania dzieci i młodzieży emitowanie i rozpowszechnianie programu niesie szereg zagrożeń
  • Zastępca RPO Stanisław Trociuk prosi o zbadanie sprawy przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej
  • AKTUALIZACJA 4.03.2024: Przewodniczący KRRiT poinformował m.in., że w 2023 r. przesłał zawiadomienie o możliwości przestępstwa w związku z zorganizowanym wydarzeniem. Obecnie prowadzone są równolegle dwa postępowania administracyjne w tej sprawie. Trwają zaawansowane prace nad decyzjami rozstrzygającymi poprzez nałożenie kar w związku ze stwierdzonymi naruszeniami. 

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę internetowego programu, w którym prezentowane są treści sprzeczne z obowiązującym prawem oraz szkodliwe, w tym promujące spożywanie alkoholu. Jak wynika z przekazanych Rzecznikowi informacji, a także filmów udostępnianych na platformie internetowej, jest to wydarzenie w którym tzw. patocelebryci upijają się alkoholem na scenie i wykonują różne "zadania", zachowując się w sposób wulgarny. 

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje zakaz promocji alkoholu. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 marca 2015 r. (II GSK 162/14) dodatkowo wyjaśnił, że zakaz promocji alkoholu określony w ustawie ma charakter powszechny i odnosi się nie tylko do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży alkoholu. W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę na zagrożenia emitowania i rozpowszechniania tego programu z punktu widzenia wychowania dzieci i młodzieży.

ZRPO Stanisław Trociuk prosi przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego oraz dyrektora NASK Radosława Nieleka o zbadanie sprawy.

Odpowiedź przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego

Przewodniczący KRRiT poinformował, że w 2021 r. do Biura Krajowej Rady wpłynęły trzy skargi związane z zapowiadanym wydarzeniem. Osoby skarżące zostały poinformowane, że organ nie ma podstaw oceniać przekazu przed jego emisją. Jednak z uwagi na charakter zapowiadanego wydarzenia Departament Monitoringu Biura KRRiT będzie podejmował stosowane działania związane z wydarzeniem po rozpoczęciu jego emisji.

W 2021 roku organizator wydarzenia został wezwany przez Przewodniczącego KRRiT do zaniechania rozpowszechniania programu bez wymaganego wpisu do rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych. Na wezwanie organizator nie złożył wyjaśnień.

W 2023 r. Przewodniczący KRRiT po analizie zgromadzonych materiałów, działając z urzędu, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 131 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przesłał do właściwej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze zorganizowanym wydarzeniem.

Departament Monitoringu Biura KRRiT prowadzi obecnie równolegle dwa postępowania wobec organizatora wydarzenia dotyczące programu wyemitowanego w czerwcu 2023 roku oraz audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Oba postępowania są skomplikowane ze względu na obszerny materiał oraz wartościujący charakter norm prawnych, których naruszenie zarzuca się organizatorowi. Mimo złożoności spraw, podejmowane są czynności niezbędne do zakończenia ww. postępowań, a obecnie trwają zaawansowane prace nad decyzjami rozstrzygającymi te sprawy, poprzez nałożenie kar w związku ze stwierdzonymi naruszeniami.

Ponadto Departament Multimediów Biura KRRiT w 2023 r. wszczął wobec organizatora dwa odrębne postępowania administracyjne w sprawie ukarania na podstawie art. 53a ust. 1 w zw. z art. 44a ust. 2 u.r.t. oraz na podstawie art. 53c ust. 1 w zw. z art. 47ca ust. 1 u.r.t.

W związku ze wszczętym postępowaniem administracyjnym w sprawie ukarania na podstawie art. 53c ust. 1 w zw. z art. 47ca ust. 1 u.r.t. oraz brakiem odpowiedzi na wysłane zawiadomienie, Przewodniczący KRRiT nałożył karę pieniężną w wysokości 149.000,00 zł. Zgodnie z art. 47ca ust. 1 u.r.t. podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie dokonuje zgłoszenia o wpis do wykazu prowadzonego w systemie teleinformatycznym zapewniającym bezpieczeństwo danych osobowych w nim przetwarzanych zgodnie z zasadą integralności i poufności przez Przewodniczącego Krajowej Rady nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia jej udostępniania publicznego.

Postępowanie administracyjne wszczęte w sprawie ukarania na podstawie art. 53a ust. 1 w zw. z art. 44a ust. 2 u.r.t. jest w toku. Organizator jako dostawca usługi medialnej nie dokonał zgłoszenia programu rozpowszechnianego wyłącznie w systemie teleinformatycznym do rejestru prowadzonego przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W takim przypadku Przewodniczący Krajowej Rady wydaje decyzję nakładającą na dostawcę karę pieniężną w wysokości do 10% przychodu dostawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Organ czeka na udostępnienie informacji o przychodzie organizatora, na chwilę obecną jest on nieznany co uniemożliwia określenie wymiaru kary.

Do dnia 26 lutego 2024 r. nie odnotowano nowej emisji programu w usłudze pay-per-view.

VII.501.15.2024

Załączniki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź KRRiT
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik