Skuteczna interwencja RPO ws. opłaty za pobyt w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności
- Obywatel zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie naliczenia opłaty za pobyt w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności, w którym nie przebywał nawet jednego pełnego dnia - obciążono go jednak opłatą za pobyt
- Po interwencji Biura RPO dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej wydał decyzję o odstąpieniu od żądania spłaty tej należności
W 2023 r. obywatelowi przyznano trzymiesięczne tymczasowe schronienie w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności Caritas Archidiecezji Warszawskiej. 1 września 2023 r. stawił się w ośrodku i tego samego dnia został z niego usunięty z powodu złamania regulaminu. Nałożono na niego jednak kilkusetzłotową opłatę. Uchylono też decyzję przyznającą mu to schronienie.
Obywatel złożył do dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej wniosek o odstąpienie od żądania spłaty zaległości kilkuset zł z tego tytułu lub o rozłożenie jej na raty. OPS odmówił odstąpienia od żądania wpłaty, którą rozłożył ząś na raty.
Poskarżył się on RPO, że jego okres pobytu wynosił tam zero dni i wobec tego zapłata za korzystanie z ośrodka nie powinna być w ogólne naliczona. Wskazał, że jego sytuacja jest trudna, a robi co może, aby ją poprawić. Dlatego wniósł o działania w celu zwolnienia go z opłaty.
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Biura RPO wystąpił w tej sprawie do OPS.
13 listopada 2024 r. zastępca Dyrektora OPS poinformował BRPO o wydaniu decyzji o odstąpieniu od żądania spłaty należności.
III.7065.419.2024