Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO Marcin Wiącek na obchodach Narodowego Święta Niepodległości

Data:
Tagi: kalendarium

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wziął udział w Uroczystej Odprawie Wart dla uczczenia 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.  Uroczystość na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

104 lata temu - 11 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Tego dnia państwo polskie miało możliwość odrodzić się po 123 latach zaborów. Oficjalne święto 11 listopada zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937.

W czasie II wojny światowej świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostało zabronione przez okupantów. Natomiast po zakończeniu wojny święto zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Jego odpowiednikiem miało być Narodowe Święto Odrodzenia Polski, aż do 1989 r. obchodzone 22 lipca – w rocznicę proklamowania manifestu PKWN. Dopiero w okresie transformacji systemowej 15 lutego 1989 r. Sejm przywrócił do kalendarza świąt państwowych 11 listopada pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

Obecnie jedne z najważniejszych obchodów w kraju odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Biorą w nich udział przedstawiciele rządu i innych instytucji państwowych.

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski