Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Śmierć obywatela Polski po interwencji policji w Niderlandach. RPO pisze do swego odpowiednika i ambasador Polski

Data:
  • 32-letni obywatel Polski zmarł w Niderlandach po użyciu wobec niego paralizatora oraz interwencji policji
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prosi tamtejszego ombudsmana Reiniera van Zutphena o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn tej śmierci oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób bezpośrednio odpowiedzialnych

Do tragicznej śmierci obywatela Polski doszło 9 czerwca 2023 r. w Rotterdamie. Z informacji lokalnych mediów wynika, że zmarł on w szpitalu, dokąd przewieziono go po zatrzymaniu przez policję, która użyła wobec niego paralizatora. Według mediów 10 funkcjonariuszy usiadło na poszkodowanym, w wyniku czego przestał oddychać. Funkcjonariusze rozpoczęli resuscytację, jednak zmarł on tej nocy w szpitalu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do śmierci przyczyniły się działania policji - informował rzecznik prokuratury w Rotterdamie.

Od tego czasu RPO monitoruje działania zarówno władz polskich, jak i niderlandzkich w celu wyjaśnienia okoliczności tej tragicznej śmierci, a zwłaszcza działań policji i użycia wobec niego paralizatora.

Marcin Wiącek zwrócił się do holenderskiego Ombudsmana o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn śmierci obywatela oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób bezpośrednio odpowiedzialnych za to zdarzenie. Podkreślił, że należyty finał tej sprawy ma istotne znaczenie nie tylko dla rodziny zmarłego, ale również dla skutecznej ochrony praw człowieka.

Ponadto Rzecznik poprosił Margaretę Kassanganę, ambasadora RP w Królestwie Niderlandów, o informacje na temat działań polskich służb konsularnych w sprawie.

VII.531.68.2023

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski