RPO Marcin Wiącek rozmawiał z Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunją Mijatović
Rozmowa dotyczyła najważniejszych spraw związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. W szczególności chodziło o orzecznictwo ETPCz w sprawach dotyczących Polski, w tym wykonywanie orzeczeń dotyczących ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Rzecznik zwrócił się także do Komisarz z prośbą o podjęcie działań w sprawie więźniów politycznych na Białorusi, między innymi działaczy Związku Polaków na Białorusi: Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Dunja Mijatović zgodziła się, że jest to bardzo ważny obecnie obszar działań i w tym kierunku będą zmierzały jej dalsze kroki.
W dalszej części spotkania Marcin Wiącek omówił nowe rozwiązania prawne w naszym kraju dotyczące cudzoziemców, wskazał też na napotykane przez nich ograniczenia przy próbach przekraczania granicy. Podkreślił przy tym, że sytuacja wielu migrantów jest dramatyczna, zwłaszcza rodzin z dziećmi, co wymaga zorganizowania pilnej pomocy i opracowania odpowiednich procedur. Obecną sytuację określił jako głęboki kryzys humanitarny.
Pani Komisarz poinformowała, że sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej jest stale przez nią monitorowana i wzbudza jej poważne zaniepokojenie. Doceniła rolę organizacji pozarządowych w działaniach niosących pomoc humanitarną uchodźcom. Interesowały ją także ograniczenia w obszarze przygranicznym związane z wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Dunja Mijatović podziękowała RPO i jego współpracownikom za zaangażowanie i konsekwentne starania o dochowanie międzynarodowych standardów prawnych w zakresie ochrony praw człowieka.
Obie strony zadeklarowały dalsze działania i bliską współpracę w omawianych sprawach.
W rozmowie brali także udział: doradca w Biurze Komisarz Rady Europy Andrzej Mancewicz i zastępczyni RPO Hanna Machińska.