Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO interweniuje ws rowerzystki zatrzymanej przed siedzibą „Trójki”

Data:

- Uprzejmie proszę o przedstawienie informacji dotyczących przebiegu interwencji wobec rowerzystki – pisze RPO do komendanta stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja.

Chodzi o sprawę kobiety, którą policjanci zatrzymali pod radiową „Trójką” przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Jak wynika z przekazów medialnych kobieta miała na rowerze transparenty, poza tym nie robiła nic, co zwracałoby uwagę. Odmówiła podania funkcjonariuszom swoich danych i miało się to stać podstawą do zatrzymania.

W szczególności RPO prosi o informację, jakie okoliczności stanowiły podstawę do podjęcia działań wobec osoby, której zachowanie - jak wynika z dostępnych informacji - nie dawało podstaw do przypuszczenia, że wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o Policji.

Ponadto Rzecznik prosi o wskazanie, jakie działania podjęła lub planuje podjąć Policja w odniesieniu do rowerzystki oraz czy złożyła ona zażalenie na zatrzymanie.

Aktualizacja

W odpowiedzi na pismo RPO Komendant Stołeczny Policji poinformował, że funkcjonariusze podjęli czynności wobec osób, które gromadziły się pod Radiową Trójką, nie zachowując odstępów.

Jedną z nich była rowerzystka, pani B.

Policjanci chcieli ją wylegitymować, lecz poinformowała ich ona, że nie posiada dokumentu tożsamości przy sobie, a także odmawia podania swoich danych. Funkcjonariusze zabrali panią B. na komisariat policji w celu zweryfikowania jej tożsamości.

Pod artykułem znajdą Państwo pełną odpowiedź Komendanta Stołecznego Policji.

II.519.623.2020

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski