Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Hałas z dyskotek w centrum Łodzi. Pismo do prezydent Hanny Zdanowskiej

Data:
  • Mieszkańcy centrum Łodzi skarżą się na hałas z plenerowych dyskotek funkcjonujących latem w sąsiedztwie ul. Piotrkowskiej
  • Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do prezydent miasta Hanny Zdanowskiej o odniesienie się do problemu i koordynację działań poszczególnych jednostek organizacyjnych UM, które są właściwe są do podjęcia działań

Od ponad dwóch lat mieszkańcy centrum Łodzi skarżą się na hałas z plenerowych dyskotek funkcjonujących latem w sąsiedztwie ul. Piotrkowskiej. W pismach do RPO wskazują, że działalność ta jest prowadzona wśród gęstej zabudowy śródmiejskiej.  Oprócz głośnej, basowej muzyka, są to także krzyki uczestników i odgłosy tłuczonego szkła. Powoduje to częste interwencje służb ochrony porządku publicznego, których skutkiem nie jest jednak trwałe ograniczenie hałasu.

Biuro RPO prowadziło  w tej sprawie korespondencję z Wydziałem Ochrony Środowiska Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi, który - wykonując kompetencje Pani Prezydent wynikające z przepisów Prawa ochrony środowiska - podejmował i podejmuje nadal wobec podmiotów prowadzących uciążliwą działalność czynności w trybie art. 362 tej ustawy. 

Działania te nie przynoszą jednak trwałego rozwiązania problemu. Np. klub mieszczący się przy ul. Piotrkowskiej 84, wobec którego w 2023 r. wydano decyzję o ograniczeniu oddziaływania na środowisko, zmienił lokalizację. W jego miejsce otwarto nowy, który także stał się przedmiotem skarg, lecz do którego nie znajdują zastosowania obowiązki orzeczone decyzją z 2023 r.

Dlatego RPO Marcin Wiącek zwraca się do Pani Prezydent o zbadanie sprawy. Prezydent miasta posiada bowiem kompetencje przewidziane w Prawie ochrony środowiska oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu oraz Prawie budowlanym. Kompleksowe rozwiązanie problemu może bowiem wymagać z jednej strony analizy zgodności tej działalności z obowiązującymi na terenie centrum Łodzi planami miejscowymi, a  z drugiej, niezbędne może się okazać rozważenie zmiany tych planów, które w zakresie ochrony przed hałasem zawierają bardzo ograniczone regulacje (sprowadzające się do uznania określonych terenów za chronione akustycznie jako tereny w strefie śródmiejskiej miasta powyżej 100 tys. mieszkańców). 

Wskazane także będzie zbadanie, czy - wobec sygnalizowanych interwencji służb porządku publicznego - nie zachodzą przesłanki do zastosowania art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

V.7203.22.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski