Sprawozdanie „Rola krajowych organów zajmujących się prawami człowieka w zapewnieniu zgodności funduszy UE z prawami podstawowymi”
Eksperci Biura RPO dokonali przeglądu stanu stosowania Karty Praw Podstawowych UE przez polskie instytucje władzy publicznej, a także zbioru obiecujących praktyk krajowych instytucji związanych z ochroną praw człowieka w tym zakresie. Badania stanowią podstawę do podjęcia działań służących polepszeniu stanu stosowania KPP UE przez polskie instytucje władzy publicznej dedykowanych w szczególności organom zajmującym się wdrażaniem funduszy europejskich.
Biuro RPO opracowało także sprawozdanie bazowe „Rola krajowych organów zajmujących się prawami człowieka w zapewnieniu zgodności funduszy UE z prawami podstawowymi”, które ma na celu przedstawienie roli krajowych organów zajmujących się prawami człowieka w zapewnieniu przestrzegania praw podstawowych podczas realizacji funduszy UE w Polsce. Sprawozdanie przedstawia przede wszystkim zarys procesu realizacji funduszy unijnych w Polsce. Opisuje, w jaki sposób fundusze UE funkcjonują w Polsce, a także wyjaśnia, jakie wyzwania i możliwości w zakresie ochrony praw podstawowych wiążą się z tym procesem. Sprawozdanie przedstawia również krajowe organy zajmujące się prawami człowieka i odgrywające rolę w zapewnianiu zgodności funduszy UE.
Sprawozdanie zostało przygotowane w ramach projektu „Wsparcie Krajowych Instytucji na rzecz Praw Człowieka w Monitorowaniu Praw Podstawowych i Związanych z tymi Prawami Aspektów Praworządności” realizowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz innych beneficjentów projektu z partnerem wiodącym - Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA), finansowanego ze środków Funduszu dotacji EOG i dotacji norweskich na rzecz współpracy regionalnej. Projekt ma na celu wzmocnienie roli krajowych organów ds. praw człowieka w promowaniu i ochronie praw podstawowych i praworządności w wybranych państwach będących beneficjentami dotacji poprzez zapewnienie im doradztwa i wsparcia instytucjonalnego oraz zwiększenie ich zdolności w zakresie prawa UE, ze szczególnym uwzględnieniem Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.