Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Niemożność ewakuacji osoby z niepełnosprawnością podczas ćwiczebnej ewakuacji dworca kolejowego

Data:
  • Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie braku możliwości ewakuacji osoby z niepełnosprawnością w trakcie ćwiczeń z ewakuacji przeprowadzanych na jednym z dworców kolejowych
  • Zastępca RPO Valeri Vachev pisze w tej sprawie do komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusza Feltynowskiego

RPO prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie braku możliwości ewakuacji osoby z niepełnosprawnością podczas ćwiczeń.

W korespondencji z podmiotami odpowiedzialnymi za zarządzanie infrastrukturą dworca pojawił się wątek niestworzenia przez zarządcę dworca odrębnych procedur związanych z ewakuacją osób z niepełnosprawnościami, uwzględniających ich szczególne potrzeby (m.in. osób poruszających się przy pomocy wózków czy osób Głuchych). W sytuacjach zagrożenia pomocy mają bowiem udzielać wezwane wyspecjalizowane służby, np. Państwowa Straż Pożarna.

RPO, jako niezależny organ monitorujący wdrażanie postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, zwraca szczególną uwagę na potrzeby tych osób. Zgodnie z art. 11 Konwencji, władze publiczne są zobowiązane do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami w sytuacjach zagrożenia, w tym w trakcie konfliktu zbrojnego, w sytuacjach wymagających pomocy humanitarnej i w przypadku klęsk żywiołowych.

ZRPO Valeri Vachev prosi KGP o wyjaśnienie, czy w PSP są szczególne procedury ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, a jeśli tak, to prosi o ich udostępnienie. Pyta też, jakim wyposażeniem (np. materacami ewakuacyjnymi, krzesłami ewakuacyjnymi) PSP dysponuje oraz czy strażacy przechodzą odrębne szkolenia z pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

XI.7050.1.2023
 

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski