Szansa na ustawę o biegłych sądowych. Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości
- Wciąż nie ma całościowej ustawy o biegłych sądowych
- Po koniec 2023 r. Minister Sprawiedliwości powołał prof. Tadeusza Tomaszewskiego na pełnomocnika ds. biegłych sądowych,
- Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra o szczegóły działań pełnomocnika
- AKTUALIZACJA: W odpowiedzi Arkadiusz Myrcha Sekretarz Stanu w MS informuje o podejmowanych aktualnie w resorcie działaniach dotyczących statusu biegłych sądowych, zasad ich powoływania oraz systemu ich wynagradzania
Ponad od 8 lat RPO zwraca uwagę Ministerstwu Sprawiedliwości na konieczność kompleksowej ustawy o biegłych sądowych. Resort miał rozpocząć prace nad projektem już w 2015 r., ale jak do dziś projekt nie powstał.
Tak długa zwłoka negatywnie odbija się na rzetelności procesów sądowych, w których znaczenie mają wiadomości specjalne. Sprawa jest także źródłem skarg kierowanych do RPO zarówno przez strony postępowań (na niedostateczną jakość opinii biegłych), jak i przez samych biegłych (na stawki wynagrodzeń).
Z publicznie dostępnych wiadomości wynika, że pod koniec 2023 r. Minister Sprawiedliwości powołał prof. Tadeusza Tomaszewskiego na pełnomocnika ds. biegłych sądowych, który "będzie opracowywał propozycje, dotyczące statusu i działalności biegłych sądowych oraz przygotowywał wstępne założenia do ustawy o biegłych sądowych".
Dlatego RPO prosi min. Adama Bodnara o odpowiedź na pytania:
- jakie czynności podjął już pełnomocnik w sprawie przygotowania projektu ustawy o biegłych sądowych?
- jaki jest harmonogram czynności, jakie pełnomocnik zamierza podjąć w sprawie przygotowania projektu ustawy o biegłych sądowych?
- czy do przygotowania projektu zaangażowane zostaną jakieś podmioty zewnętrzne (przedstawiciele środowisk akademickich, korporacji zawodowych, organizacji pozarządowych itd.)?; jeśli tak, to jakie?
- czy poza przygotowaniem projektu ustawy o biegłych planowane są inne działania odnoszące się do ich statusu i działalności?
VII.510.20.2015
Załączniki:
- Dokument