Interwencja RPO w sprawie rodzeństwa umieszczonego w Domu Pomocy Społecznej. Pismo do RPD
- Rodzeństwo dziesięciorga dzieci zostało umieszone w domu pomocy społecznej w trybie ustanowienia pieczy zastępczej. Tymczasem DPS nie jest jednostką systemu pieczy zastępczej i nie realizuje tych samych celów
- Sytuacja rodzeństwa nie została uregulowana w sposób zapewniający im pełną i należną ochronę prawną, dlatego ZRPO Valeri Vachev interweniuje w sprawie u RPD Moniki Horny-Cieślak
Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Rzecznika Praw Dziecka o stanowisko w sprawie dziesięciorga rodzeństwa, które zostało umieszczone w pieczy zastępczej w Domu Pomocy Społecznej, mimo że nie jest to jednostka systemu pieczy zastępczej i nie realizuje tych samych celów.
RPO podjął interwencję, ponieważ aktualna sytuacja prawna małoletniego rodzeństwa nie jest w pełni zgodna z przepisami prawa ani z ich dobrem. Zostało ono bowiem umieszczone w DPS jednak nie w trybie ustawy o pomocy społecznej, lecz w trybie ustanowienia pieczy zastępczej, na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tymczasem dom pomocy społecznej nie jest jednostką systemu pieczy zastępczej i nie realizuje tych samych celów.
Rzecznik korespondował w tej sprawie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Demograficznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Sądem Rejonowym i Starostą. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że wystąpił realny problemu, którego rozwiązanie jest konieczne dla zapewnienia realizacji dobra wskazanych dzieci.
Biuro RPO zwracało się w tej sprawie trzykrotnie również do Biura RPD w ubiegłym roku prosząc o udzielenie informacji co do stanowiska zajmowanego przez Rzecznika Praw Dziecka w sprawie rodzeństwa w toku postępowania przed Sądem Rejonowym oraz przed Sądem Okręgowym oraz przekazanie dokumentów w sprawie. Dotychczas jednak dotychczas nie wpłynęła odpowiedź na żadne z tych pism.
Wobec braku jakiejkolwiek reakcji ZRPO Valeri Vachev przekazuje dotychczasową korespondencję w sprawie RPD Monice Hornej-Cieślak wraz z prośbą o udzielenie odpowiedzi i przekazanie kopii dokumentacji.
Jednocześnie, w związku z tym, że sytuacja rodzeństwa nadal nie została uregulowana w sposób zapewniający im pełną i należną ochronę prawną, a dotychczasowe działania RPD, w szczególności w ramach wskazanego postępowania sądowego, nie przyniosły spodziewanego rezultatu, Valeri Vachev prosi o rozważenie możliwości ponownego podjęcia sprawy tego rodzeństwa w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.
IV.7023.6.2022