Przemoc domowa; standardy opinii biegłych
Sprawa pani Anny z Leżajska:
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed Sądem Rejonowym w Leżajsku o umieszczenie pani B. w szpitalu psychiatrycznym na wniosek męża, sprawcy przemocy domowej.
Stan faktyczny:
pani Anna jest ofiarą przemocy w rodzinie, ze wszczętą procedurą Niebieskiej Karty i historią pobytu wraz z dziećmi w specjalistycznym ośrodku pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. W ocenie RPO te fakty mogły świadczyć o tym, że wniosek o umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym był kolejną formą przemocy psychicznej. Opinia psychiatryczna znajdująca się w aktach sprawy była lakoniczna, niepełna, zaś biegły w sposób nieuprawniony podjął się zamiast sądu ustalenia stanu faktycznego. Nie wskazał w opinii, dlaczego brak leczenia szpitalnego spowoduje pogorszenie się stanu zdrowia pani Anny ani jakie konkretnie przesłanki przemawiają za zastosowaniem najdalej idącej ingerencji w wolność osobistą.
Zespół, który prowadzi sprawę w Biurze RPO:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wyrok sądu:
po przyłączeniu się RPO, na posiedzeniu sądu mąż wycofał wniosek; sąd postanowieniem umorzył sprawę.
Dlaczego sprawa jest istotna dla RPO?
RPO o sprawie dowiedział się podczas spotkań regionalnych i podjął szybką interwencję procesową. Sprawa pokazuje, jak duże praktyczne znaczenie mają spotkania regionalne i współpraca z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Na kanwie tej sprawy RPO zwrócił także uwagę na problemy związane z nierzetelnymi opiniami biegłych sądowych.
Skąd RPO wie o sprawie?
Wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Victoria” podczas spotkań regionalnych.
Argumenty prawne RPO
Patrz - załączony dokument
Numer sprawy:
V.7016.18.2016