Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Pełnomocniczka RPO ds. praw osób z niepełnosprawnościami wzięła udział w Forum Deinstytucjonalizacji

Data:

21 stycznia 2025 r. w Belwederze odbyło się piąte spotkanie w ramach „Forum Deinstytucjonalizacji: uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja” poświęcone mieszkalnictwu wspomaganemu jako wsparciu usługowemu.

W spotkaniu uczestniczyła pełnomocniczka RPO ds. praw osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska. W swoim wystąpieniu omówiła tematykę z napływających do BRPO wniosków dotyczących funkcjonowania mieszkalnictwa osób z niepełnosprawnościami. W świetle Konwencji ONZ osobom z niepełnosprawnościami należy zapewnić możliwość wyboru miejsca zamieszkania i podjęcia decyzji co do tego, gdzie i z kim będą mieszkać, na zasadzie równości z innymi osobami, a także, że osoby z niepełnosprawnościami nie będą zobowiązywane do mieszkania w szczególnych warunkach. Niezbędne jest też systemowe uregulowanie tej formy wsparcia. Wskazała też, że z perspektywy organu wdrażającego postanowienia Konwencji należy również odnieść się do Wytycznych Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami dotyczące deinstytucjonalizacji, w tym w sytuacjach nadzwyczajnych z 2022 r.

Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju i wpisuje się w cykl spotkań dotyczących różnych aspektów dotyczących wsparcia w środowisku lokalnym.

Mieszkalnictwo wspomagane powiązane z dostępem do zindywidualizowanych usług społecznych jest realną alternatywą dla zamieszkania w placówkach opieki całodobowej, ma też duży potencjał w zapobieganiu zjawisku wykluczenia społecznego. Ta forma wsparcia jest kierowana przede wszystkim do: seniorów, osoby z niepełnosprawnościami, osoby w kryzysie bezdomności, ludzie młodzi w procesie usamodzielnienia z pieczy zastępczej, osoby z problemami w obszarze zdrowia psychicznego.

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski