O prawach i wolnościach obywatelskich z młodzieżą
Jakie są największe wady i zalety pracy Rzecznika Praw Obywatelskich?
Co Pan sądzi o tzw. sędziach dublerach w Trybunale Konstytucyjnym?
Jakie RPO ma możliwości ochrony prawa do prywatności osób takich jak prezydent ale też sędziów, dziennikarzy?
Te i inne pytania skierowali do Adama Bodnara uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.
Rzecznik odwiedził placówkę, ponieważ to właśnie z tej szkoły wpłynęło najwięcej prac na konkurs o prawach i wolnościach zawartych w rozdziale II Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który Rzecznik Praw Obywatelskich rozstrzygnął w ubiegłym roku.
Do tej placówki uczęszczają też główni jego laureaci – Róża Grześkowiak i Mikołaj Rokita.
Młodzież miała okazję nie tylko opowiedzieć o swoich osiągnięciach ale też zaprezentować pokaz musztry wojskowej podczas apelu na placu szkoły.
Uczniowie prowadzą bardzo szeroką działalność szkolną i pozaszkolną. I nie chodzi tylko o udział w licznych konkursach czy olimpiadach ale też wolontarystyczną, organizowanie akcji charytatywnych ale też zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego.
„Niemal każdego dnia Rzecznik apeluję do przedstawicieli rządu o uchwalenie potrzebnych przepisów czy wprowadzenie zmian, zwracając uwagę na ochronę praw jednostki. Przyłączamy się do najistotniejszych z tego punktu widzenia postępowań sądowych, monitorujemy przestrzeganie praw człowieka w Polsce” – mówił Adam Bodnar.
Rozmawiali o art. 2 Konstytucji. Rzecznik wyjaśniał czym jest demokratyczne państwo prawa.
W spotkaniu udział wzięli również Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, dyrekcja szkoły oraz kadra dydaktyczna.