Minister Sprawiedliwości odpowiada Rzecznikowi - tak, należy uregulować kwestie związane z przeprowadzaniem przez kuratorów wywiadów środowiskowych
Minister Sprawiedliwości odpowiedział na wystąpienie Rzecznika, które ten skierował do resortu 31 grudnia 2015 r. RPO wskazywał na potrzebę jednoznacznego określenia podstaw prawnych upoważnienia kuratorów do wykonywania wywiadów środowiskowych w postępowaniach rodzinnych i wykonawczych.
Brak podstaw prawnych do przeprowadzania wywiadów środowiskowych (np. w sprawach opiekuńczych osób dorosłych – częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionych) prowadził do tego, że kuratorzy niekiedy odmawiali ich przeprowadzania. Dodatkowe trudności w prawidłowym wykonywaniu obowiązków kuratorskich stwarzał brak jednolitej linii orzeczniczej oraz rozbieżna praktyka sądów i zespołów kuratorskich. Środowisko sędziów rodzinnych i zawodowych kuratorów sądowych wskazywało na potrzebę uregulowania tych kwestii. Problem stał się jednak jeszcze bardziej istotny po wejściu w życie nowego Regulaminu urzędowania sądów powszechnych z 2015 r., w którym nie zawarto nawet szczątkowej regulacji w tym zakresie.
Minister Sprawiedliwości zgodził się z Rzecznikiem, że obecny stan prawny nie może zostać zaakceptowany a kwestie związane z przeprowadzaniem przez kuratorów wywiadów środowiskowych należy określić w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania mające na celu wprowadzenie odpowiednich zmian.