Jak się rozlicza mikropożyczki z urzędu pracy w czasie pandemii? Odpowiedź na pytanie na infolinię 800-676-676
Pani otrzymała z urzędu pracy mikropożyczkę w kwocie 5000 zł. Czy urząd pracy będzie wymagał dowodów, na co wydała te środki? W jakim czasie może rozgospodarować te środki słyszała, że jest to tylko 3 miesiące?
Tzw. pożyczka bezzwrotna ze środków Funduszu Pracy może być udzielona w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r., w związku z wystąpieniem negatywnych skutków dla tej działalności, w następstwie epidemii koronawirusa.
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Pożyczka jednak może ulec umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Przepisy tzw. Tarczy Antykryzysowej nie określają, czy będzie kontrolowany sposób wykorzystania środków pochodzących z mikropożyczki ani w jakim czasie środki te powinny zostać wydatkowane. Przepisy jasno określają natomiast cel udzielanej pożyczki przedsiębiorcy - przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa.
We wniosku o udzielenie pożyczki, mikroprzedsiębiorca oświadcza m. in., że zobowiązuje się do wykorzystania środków z pożyczki, zgodnie z jej przeznaczeniem, a więc w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Pod ww. wnioskiem przedsiębiorca dodatkowo podpisuje klauzulę dotyczącą podania informacji, zgodnie ze stanem faktycznym oraz świadomości odpowiedzialności karnej za składnie fałszywych zeznań; w związku z czym nie ma obowiązku udokumentowania na co zostały przeznaczone środki z pożyczki.
Niemniej jednak na wypadek kontroli z urzędu warto dysponować chociażby spisem wydatków, ewentualnie dokumentami, które potwierdzałyby charakter poniesionych kosztów, np. związanych z wynajmem lokalu itp.