Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów 2016 r.
Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada w Polsce za przeciwdziałanie torturom i okrutnemu traktowaniu. Jest to zadanie wynikające ze zobowiązań międzynarodowych Polski. Każdy kraj, który ratyfikował Protokół fakultatywny do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (w skrócie: OPCAT), powołuje u siebie Krajowy Mechanizm Prewencji.
18 stycznia 2008 r. zadania Krajowego Mechanizmu Prewencji Sejm powierzył Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
W Dniu Praw Więźniów na specjalnej konferencji prasowej opowiemy, jak przestrzegane są prawa więźniów w Polsce i dlaczego ma to znaczenie dla wszystkich, a nie tylko dla osób pozbawionych wolności.
Serdecznie zapraszamy na briefing prasowy 18 lipca o godz. 9:00 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25.
Z-ca RPO płk. Krzysztof Olkowicz przedstawi konkretne przykłady sytuacji więźniów i wskaże na najpilniejsze problemy do rozwiązania. Zaprezentowane zostaną wyniki wizytacji w zakładach karnych, jak również szczególnie trudne położenie więźniów z niepełnosprawnością. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak realizowane są zobowiązania i standardy międzynarodowe Polski w tym zakresie oraz dlaczego są one ważne dla naszego społeczeństwa.