Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. Błąd logiczny w przepisach o rękawiczkach w sklepach. A rękawiczek brakuje. RPO pisze do premiera

Data:
  • Z nowych przepisów dotyczących zakupów wynika, że można je robić tylko w rękawiczkach.
  • Przepis ma redakcyjny błąd – źle jest użyte słowo „lub”.
  • Ludzie mogą przez to stracić prawo wejścia do sklepu – pisze do premiera Rzecznik Praw Obywatelskich

Z nowych ograniczeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wynika, że zakupy w sklepach można robić tylko w rękawiczkach, przy czym  do 1 kwietnia musieli je sobie zapewnić sami klienci, a od 2 kwietnia jest to zadaniem sklepów.

Przepisy są jednak niejasne: stwierdzają, że sklep ma obowiązek „zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk”. To „lub” myli – wynikałoby z tego nie, że np. sklep może dodatkowo zapewnić płyn do dezynfekcji, ale że może to zrobić zamiast wydawania rękawiczek. Nie jest jednak w rozporządzeniu napisane, że do sklepu można wejść po założeniu rękawiczek LUB po dezynfekcji rąk. W efekcie ludzie nie mogą robić legalnie zakupów, jesli sklep nie dysponując rękawiczkami, wykorzysta „lub” do tego, by zaoferować klientom płyn do dezynfekcji. 

Ten sam logiczny błąd jest w wyjaśnieniach na stronie „gov.pl”. Tymczasem prawo, żeby było skuteczne, musi być logicznie spójne.

Alarmujące sygnały RPO dostaje od Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji („POHD”): nałożony na sklepy obowiązek dostarczania klientom rękawiczek jednorazowych oraz środka do dezynfekcji może napotkać poważne przeszkody w realizacji, bowiem same placówki handlowe nie będą w stanie zaopatrzyć się w te środki w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu. Żeby ludzie mogli robić zakupy bezpiecznie, rząd musi zapewnić nieprzerwane dostaw środków ochrony osobistej  w cenach nieodbiegających od rynkowych. Zdaniem POHD rękawiczki jednorazowe dla klientów powinny być wprowadzone jako alternatywa dla żeli antybakteryjnych, nie zaś jako wymóg. W przypadku niedoborów jednorazowych rękawiczek zaś - możliwość zamiennego stosowania małych, plastikowych torebek

V.7102.2.2020

 

 

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski