Koronawirus. Kłopoty kredytobiorców, którzy mieli opóźnienia w spłatach. RPO pisze do Związku Banków Polskich  

Data:
  • Wcześniejsze kłopoty ze spłatą kredytu nie powinny być obecnie jedynym kryterium przy ocenie przez banki prośby kredytobiorcy o odroczenie spłaty kredytu
  • Napisał tak Rzecznik Praw Obywatelskich do Prezesa Związku Banków Polskich

"To nieprawda, że banki pomagają osobom dotkniętym ograniczeniami COVID-19. Bank odmawia wakacji kredytowych osobom, które kiedyś w przeszłości miały opóźnienia w spłatach zobowiązań” – napisał obywatel do Rzecznika Praw Obywatelskich. Pytał, czy w obecnej sytuacji jest to etyczne? Dlaczego państwo polskie dopuszcza do takiej sytuacji? Czy mamy przez to wpadać w biedę i spiralę zadłużeń?

RPO docenia zaangażowanie Związku Banków Polskich w pomoc kredytobiorcom, których dotykają bezpośrednio skutki stanu epidemii. Szybka reakcja ZBP i zaproponowany pakiet pomocowy dla klientów banków, polegający m. in. na odroczeniu spłaty rat kredytu znajduje akceptację konsumentów. Daje im nadzieję na pokonanie trudności finansowych wywołanych tym stanem.

List obywatela świadczy, że jednak nie wszyscy kredytobiorcy mogą skorzystać z zaproponowanych rozwiązań. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim kredytobiorców, którzy w przeszłości nie regulowali swoich zobowiązań wobec banków w terminie.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski zwrócił się do Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, o zarekomendowanie bankom, by w tym trudnym dla wszystkich czasie, negatywna historia kredytowa nie stanowiła jedynego kryterium przy ocenie prośby kredytobiorcy o odroczenie spłaty kredytu.

Wydaje się, że w takiej wyjątkowej sytuacji istotny powinien być powód danej osoby. A pozytywna decyzja banku daje kredytobiorcy nadzieję przezwyciężenia negatywnych skutków finansowych stanu pandemii dla niego i jego rodziny.

Kolejnym problemem sygnalizowanym RPO jest konieczność osobistego podpisania aneksu do umowy o odroczeniu spłaty rat kredytu. Zmusza to do nieprzestrzegania nakazanych w czasie pandemii zachowań, których złamanie zagrożone jest grzywną.

V.7220.111.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji: 2020-04-15 14:44:27
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski