Kolejna interwencja prawna RPO ws. budowy fermy drobiu w Kawęczynie. Środowiskowa zgoda utrzymana z rażącym naruszeniem prawa.
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu potwierdziło tzw. środowiskową zgodę na budowę fermy na milion kur w Kawęczynie pod Wrześnią
- Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jako wydaną z rażącym naruszeniem prawa
Sprawą budowy fermy w Kawęczynie Rzecznik zajmuje się już od ponad trzech lat. Kawęczyn to miejscowość, wokół której na terenach dawnego PGR już znajduje się kilka ferm norek, powodujących uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. Skarżą się oni na uciążliwości, jak smród, muchy i gryzonie.
Na domiar złego, właściciel tych ferm chce w odległości niecałych 200 m od domów ludzi zbudować kolejną fermę, tym razem drobiu, na ponad milion kur. Może to oznaczać, że już teraz złe warunki życia w tych okolicach znacznie się pogorszą.
Po kilku latach starań mieszkańców - wspieranych przez Rzecznika - udało się doprowadzić do przyjęcia przez radę gminy planu miejscowego, który zakazuje lokalizacji w okolicach Kawęczyna nowych ferm.
Mimo to - wbrew zapisom planu miejscowego - Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu 27 kwietnia 2020 r. podtrzymało wydane 30 grudnia 2019 r. przez burmistrza Wrześni tzw. środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację inwestycji. A to umożliwia przedsiębiorcy staranie się o pozwolenie na budowę.
W skardze do WSA w Poznaniu RPO Adam Bodnar wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji SKO oraz o uchylenie decyzji burmistrza.
W Polsce nadal nie ma instrumentów prawnych, dzięki którym organy ochrony środowiska mogłyby prowadzić kontrole uciążliwości zapachowych, robić pomiary emisji lub jakości powietrza oraz wydawać wystąpienia pokontrolne i decyzje (np. nakazywać redukcję lub eliminację odoru) https://www.rpo.gov.pl/pl/content/odory
Bliższe szczczegóły zawiera skarga RPO do WSA, zamieszczona poniżej w załączniku.
V.7200.19.2019