Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Szkolenie KMPT dla funkcjonariuszy SW z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu

Data:

15 października 2024 r. przedstawicielki Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) Aleksandra Osińska i Magdalena Laskowska przeprowadziły szkolenie dla funkcjonariuszy Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. Szkolenie było poświęcone działalności KMPT i przeciwdziałaniu złemu traktowaniu.  

Spotkanie odbyło się dzięki zapoczątkowanej w 2024 r. współpracy szkoleniowej pomiędzy KMPT a Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Krakowie. 

W pierwszej kolejności prowadzące przedstawiły rolę Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w zapobieganiu stosowania przemocy wobec osób pozbawionych wolności. Omówiły również zadania, uprawnienia oraz metodologię pracy KMPT podczas wizytacji prewencyjnych jednostek penitencjarnych.

Następnie omówione zostały główne obszary zainteresowania Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur podczas badania sytuacji osób pozbawionych wolności w jednostkach penitencjarnych, takie jak opieka medyczna, kontakt ze światem zewnętrznym, mechanizm skargowy czy dostęp do pomocy prawnej. Wskazano najważniejsze uprawnienia osób pozbawionych wolności oraz możliwe trudności w ich realizacji. 

Część wystąpienia poświęcona była także szczególnym potrzebom osób zaliczanych przez KMPT do tzw. grup wrażliwych, m.in. osób z niepełnosprawnością (fizyczną i intelektualną), osób starszych, przewlekle somatycznie chorych, cudzoziemców, osób nieheteronormatywnych czy osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Sytuacja tych osób w jednostkach penitencjarnych jest trudniejsza przede wszystkim z uwagi na brak systemowych rozwiązań odpowiadających na ich szczególne potrzeby. Zwiększa to ryzyko niewłaściwego traktowania takich osób, w tym również ryzyko przemocy psychicznej i fizycznej. 

W ramach szkolenia przedstawicielki Krajowego Mechanizmu omówiły także najważniejsze wnioski z wizytacji przeprowadzonych w 2023 i 2024 roku, w tym obszary wymagające poprawy oraz dobre praktyki zaobserwowane w innych zakładach, które warto wprowadzić w jednostce.

Przedstawicielki KMPT poinformowały także obecnych na szkoleniu funkcjonariuszy i funkcjonariuszki, że gdy to ich prawa są naruszane, mają możliwość zwrócenia się do działającego w Biurze RPO Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy.

Szkolenie odbyło się w ramach działalności edukacyjnej KMPT.

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski