Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Interwencja Rzecznika w sprawie zakłócenia uroczystej procesji grekokatolickiej i prawosławnej w Przemyślu

Data:

Rzecznik Praw Obywatelskich zbada sprawę zakłócenia uroczystej procesji wiernych cerkwi grekokatolickiej i prawosławnej, upamiętniającej żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej i Ukraińskiej Halickiej Armii, pochowanych na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Pikulicach.

26 czerwca 2016 r. w Przemyślu kilkudziesiąt osób zablokowało trasę przemarszu wiernych cerkwi grekokatolickiej i prawosławnej. Napadli na uczestników procesji i próbowali spalić flagę w barwach narodowych Ukrainy. Pod adresem osób idących w procesji kierowane miały być także groźby karalne, w tym m.in. groźby pozbawienia życia. Całe zdarzenie opisane zostało w artykule pt. „Procesja w Przemyślu. 23 zatrzymanych, 9 z zarzutami”, zamieszczonym w dniu 27 czerwca na portalu www.nowiny24.pl. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła jednocześnie skarga jednego z organizatorów uroczystości, w której pojawiły się zarzuty co do sposobu zabezpieczenia procesji przez Policję.   

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu o przedstawienie szczegółowej informacji na temat czynności podejmowanych przez Policję przed i w trakcie procesji. Rzecznik będzie również monitorował toczące się w tej sprawie dochodzenie. 

Załączniki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji: 2016-07-14 15:24:41
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski