Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Gratulacje Marcina Wiącka dla Marcina Oleksego – zawodnika ampfutbolu nagrodzonego przez FIFA

Data:

- Z radością przyjąłem wiadomość o uhonorowaniu Pana przez międzynarodową organizację piłkarską FIFA nagrodą im. Ferenca Puskasa za najpiękniejszego gola zdobytego w 2022 roku. Serdecznie Panu gratuluję – napisał RPO Marcin Wiącek w liście skierowanym do Marcina Oleksego. 

Rzecznik podkreślił, że ma wielki szacunek dla działalności sportowej laureata, jak również dla osiągnięć całego środowiska polskiego ampfutbolu. – To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych kart w historii polskiego sportu. Cieszę się, że jest to obecnie dostrzegane i doceniane na całym świecie, nie tylko w gronie piłkarskim

RPO zwrócił również uwagę, że zapewnienie warunków do wszechstronnej aktywności osób z niepełnosprawnościami stanowi jedno z najważniejszych zadań państwa. – Jako Rzecznik Praw Obywatelskich z pełną determinacją dążę do tego, aby każda z tych osób mogła rozwijać swoje umiejętności i miała szanse na osiągnięcie sukcesu. Jestem przekonany, że Pana piękny przykład będzie stanowił zachętę i inspirację dla wielu młodych ludzi, przyczyni się też do lepszego zrozumienia ich potrzeb w społeczeństwie – dodał Marcin Wiącek. 

Marcin Oleksy jest zawodnikiem Warty Poznań i reprezentacji Polski w ampfutbolu. To pierwszy Polak i pierwszy przedstawiciel piłki nożnej dla osób po amputacjach lub z niedowładem kończyn wyróżniony prestiżową nagrodą Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Wynik ogłoszono 27 lutego 2023 roku podczas ceremonii w Paryżu.

Nagroda im. Ferenca Puskasa została ustanowiona przez FIFA w 2009 roku. Trofeum jest przyznawane autorom lub autorkom najładniejszej bramki zdobytej na boiskach piłkarskich w danym roku kalendarzowym.

Załączniki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji: 2023-03-02 11:00:34
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data: 2023-03-04 18:52:35
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik