Biuletyn Informacji Publicznej RPO

XIV edycja Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. Pełnomocniczka RPO wręczyła nagrodę w kategorii Firma Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami

Data:

6 listopada 2024 r. wręczono nagrody w XIV edycji konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Laureaci otrzymali nagrody w 10 kategoriach. Nagrodę w kategorii Firma Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami wręczyła pełnomocniczka RPO ds. wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska, która wzięła również udział w panelu dyskusyjnym dot. włączenia osób z niepełnosprawnościami oraz osób neuroróżnorodnych w biznesie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.

Laureatem w tej kategorii została firma LOTTE Wedel za program „CzekoSprawni”, którego celem jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. W ramach tej inicjatywy tworzone są stanowiska pracy dostosowane do indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności, takie jak: asystent ds. marketingu online czy specjalista ds. obsługi klienta. Co ważne, w ramach programu zapewniane jest dla każdego wsparcie adaptacyjne – wsparcie osoby, która towarzyszy i wspiera w pierwszych dniach pracy oraz specjalisty ds. wsparcia osób z niepełnosprawnościami, który służy pomocą w dostosowaniu stanowiska pracy i rozwiązywaniu bieżących problemów. W ramach programu regularnie organizowane są także szkolenia (również w formie zajęć praktycznych z wykorzystaniem np. wózków) dla wszystkich pracowników, mające na celu zwiększenie świadomości na temat różnorodności i włączenia osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” od 2010 r. promuje dobre wzorce pracodawcy, w tym społeczne zaangażowanie, dostępność i włączenie różnych grup społecznych firmy.

Wręczenie nagród poprzedził panel dyskusyjny dot. włączenia osób z niepełnosprawnościami oraz osób neuroróżnorodnych w biznesie. Eksperci zastanawiali się, co stanowi przeszkodę dla różnorodnego środowiska pracy oraz jakie są dobre praktyki we włączaniu różnych grup społecznych. W panelu wzięła udział Monika Wiszyńska-Rakowska, podkreślając, że szczególnie trudna jest sytuacja osób Głuchych i w kryzysie zdrowia psychicznego. Jedną z obaw osób z niepełnosprawnościami jest utrata świadczeń w związku z podjęciem aktywności zawodowej, a także znalezienie zatrudnienia osobom posiadającym wysokie kwalifikacje.

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski