Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dzień Otwarty z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Biurze RPO

Data:
Tagi: kalendarium

W sobotę 17 czerwca 2023 r. w Biurze RPO odbył się Dzień Otwarty z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji, a wszyscy chętni mogli spotkać się z Marcinem Wiąckiem i zobaczyć jak wygląda miejsce, w którym na co dzień pracuje.

Na gości czekał RPO Marcin Wiącek i przedstawiciele zespołów Biura Rzecznika, którzy opowiadali o działalności biura i odpowiadali na pytania. Chętne osoby mogły też zwiedzić biuro i gabinet Rzecznika, w którym przyjmuje gości i na co dzień pracuje.

W południe w sali konferencyjnej odbyło się spotkanie z RPO Marcinem Wiąckiem i zastępcą RPO Valerim Vachevem. W jego trakcie padło wiele ciekawych pytań. Uczestników interesowały sprawy takie jak sytuacja osób w kryzysie bezdomności, kompetencje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, czy problemy osób z niepełnosprawnościami.  

Rozmawiano także o celach Biura RPO na ten rok. 

- Priorytety same powstają. Są wywołane albo wydarzeniami społecznymi albo działaniami ludzi, ich problemami - mówił RPO. 

Dużo czasu poświecono również problemom dzieci i młodzieży, zwłaszcza kwestiom dotyczącym zdrowia psychicznego oraz statutów szkolnych. Uczestnicy Q&A pytali głównie o kwestie związane prawami uczniów, którzy ukończyli 18 lat. Rzecznik podkreślił, że tacy uczniowie mają pełne prawo do opuszczenia szkoły w trakcie przerwy czy samodzielnego usprawiedliwiania swoich nieobecności.

W trakcie dnia otwartego zainteresowane osoby miały także możliwość złożenia skargi do Rzecznika lub zasięgnięcia informacji prawnej udzielanej przez pracowników biura.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty edukacyjne, w trakcie których, na przykładach prawdziwych spraw trafiających do Rzecznika, pokazaliśmy, jakich praw i w jaki sposób broni Rzecznik Praw Obywatelskich.

Na odwiedzających czekały również inne atrakcje. Mogli zagrać w kalambury prawno-człowiecze, czy zbudować wieżę praw. Na najmłodszych czekał zaś kącik małego obywatela.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas tego dnia odwiedzili. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski