Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dzień Otwarty z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – 17 czerwca (sobota)

Data:

W najbliższą sobotę wszyscy chętni będą mogli spotkać się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i zobaczyć jak wygląda miejsce, w którym na co dzień pracuje. Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty w Biurze RPO: 17 czerwca 2023 r., w godz. 11.00 – 15.00, w siedzibie Rzecznika przy al. Solidarności 77 w Warszawie. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji.

PROGRAM

11.00–12.00 rozmowy z przedstawicielami zespołów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Przedstawiciele zespołów opowiedzą o działalności biura i odpowiedzą na najbardziej nurtujące obywateli pytania.

12.15–13.30 zapytaj Rzecznika – Q&A z RPO Marcinem Wiąckiem i Zastępcą RPO Valerim Vachevem 

Jak pracuje Rzecznik Praw Obywatelskich? Kiedy można mówić o łamaniu praw człowieka? Czy blokowanie komentarzy w mediach społecznościowych jest ograniczaniem wolności słowa? Czy regulamin szkoły może ingerować w prawa i wolności? Jak ty możesz bronić swoich praw? To tylko przykładowe pytania, które zadają goście podczas spotkań z RPO. Przyjdź i zadaj te, na które sam poszukujesz odpowiedzi.

13.45– 15.00 Jak może Ci pomóc Rzecznik Praw Obywatelskich? 

warsztaty edukacyjne – spotkanie z pracownikami BRPO - w czym może Ci pomóc RPO, jakie ma kompetencje, jakimi sprawami się zajmuje i kto i na jakich zasadach może otrzymać od niego pomoc. Zapraszamy do wspólnej rozmowy o instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie na przykładach spraw, które do trafiają do biura RPO pokażemy, jakich praw i w jaki sposób broni Rzecznik Praw Obywatelskich.

Co jeszcze czeka na obywateli?

Kalambury prawno-człowiecze 

Znane wszystkim kalambury w wersji, jakiej nie znacie! Jak pokażesz równość? Dasz radę narysować wolność myśli? Co więcej: poradzisz sobie z odgadnięciem takich haseł? Na uczestników czekają nagrody.

Wieża praw 

Które z praw obywatelskich są dla ciebie najważniejsze? Ułóż wieżę odpowiadając sobie na pytanie, które z nich są ważne w twoim życiu. 

Poczuj się Rzecznikiem 

Usiądź w fotelu Rzecznika. Zobacz jak pracuje.  

Możliwość złożenia skargi do RPO 

Pracownicy Biura RPO udzielą informacji prawnej zainteresowanym obywatelom. Istnieje również możliwość złożenia wniosku do Rzecznika. 

Kącik małego obywatela 

Chcesz wziąć udział w Dniu Otwartym, ale obawiasz się, że Twój podopieczny nie będzie zainteresowany tym pomysłem? Mamy na to rozwiązanie. U nas dzieci znajdą przyjemny kącik i rozrywkę godną małego obywatela – gry i zabawy edukacyjne.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH – turystów, spacerowiczów, przechodniów 
WSTĘP WOLNY

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik