Biuletyn Informacji Publicznej RPO

W Biurze RPO odbyło się seminarium eksperckie poświęcone projektowi ustawy usprawniającej postępowania w sprawach frankowych

Data:

18 lutego 2025 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się seminarium eksperckie w związku z toczącymi się pracami nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania spraw dotyczących zawartych z konsumentami umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego (UD184).

Spotkanie poprowadził Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich dr hab. Adam Krzywoń oraz Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego adw. Piotr Mierzejewski. W spotkaniu wzięła udział prof. dr hab. Ewa Łętowska, przewodnicząca Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów przy Prezesie UOKIK Małgorzata Rothert, przedstawiciele środowisk działających na rzecz konsumentów, tj. Fundacji Na Rzecz Ochrony Konsumentów Życie Bez Kredytu, Federacji Konsumentów, Forum Prawników Finansowych, Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, a także przedstawiciele środowisk adwokackich i radcowskich współpracujących z konsumentami. Na spotkaniu Biuro RPO reprezentowali też: naczelnik Wydziału Prawa Gospodarczego i Podatkowego Anna Bogucka oraz eksperci prawni w Zespole Prawa Administracyjnego i Gospodarczego m.in. Beata Wojciechowska oraz Małgorzata Czarkowska.

Celem seminarium było poddanie pod dyskusję proponowanych w ww. projekcie ustawy rozwiązań celem ich omówienia w szczególności pod kątem ich zgodności z prawem unijnym i orzecznictwem TSUE. Jak wynika z uzasadnienia przedmiotowego projektu, stanowi on reakcję na obecną sytuację, w której - ze względu na wpływ do sądów w stosunkowo krótkim czasie bardzo licznych spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego zawartych z konsumentami - w sposób istotny przedłużył się czas oczekiwania na rozpoznanie spraw przez sądy okręgowe oraz sądy apelacyjne. Jak podniesiono, celem projektu jest wyposażenie sądów w instrumenty, które pozwolą na rozładowanie zatorów wynikających z wpływu w krótkim czasie ogromnej liczby spraw dotyczących kredytów frankowych. Wprowadzenie szczególnych uregulowań ma sprzyjać szybszemu rozpoznawaniu tych spraw i służyć skutecznej ochronie praw konsumentów.

Przedstawiciele organizacji, instytucji wspierających konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego, a także adwokaci i radcy prawni reprezentujący tą grupę, przedstawili podczas spotkania perspektywę konsumentów, w szczególności problemy z jakimi się oni mierzą, jak również ich oczekiwania.

Podczas spotkania dyskutowano na ile ww. projekt ustawy gwarantuje efektywną ochronę praw konsumentów. Uczestnicy seminarium wyrazili swoją opinię na temat projektowanych zmian, odnieśli się do poszczególnych zapisów ustawy wyrażając swoje stanowisko w tym zakresie, a także przedstawili rekomendacje.

Opinie uczestników seminarium eksperckiego zostaną wykorzystanie w bieżących działaniach RPO, w szczególności w przygotowaniu opinii Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącej projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania spraw dotyczących zawartych z konsumentami umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego.

Ważne linki:

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski