Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Blokowanie wpisów na portalu policji. RPO prosi o wyjaśnienia

Data:
  • Policja w mediach społecznościowych blokuje użytkowników wyrażających opinie na temat jej działań, np.  wobec Strajku Kobiet
  • Dzieje się tak, mimo że wpisy są  zgodne z obowiązującym prawem i  nie naruszają regulaminu portalu społecznościowego
  • Budzi to zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z możliwym naruszeniem konstytucyjnie chronionej wolności wypowiedzi (art. 54 Konstytucji)

W maju  2020 r. RPO zwracał się do KGP w związku z wprowadzonym przez policję na portalach społecznościowych nowym Regulaminem dotyczącym umieszczania treści na stronach, podstronach i portalach społecznościowych, będących w zarządzaniu polskiej policji.

Wprowadził on szereg zasad dotyczących moderacji treści publikowanych przez obywateli, zakazując publikacji określonych wpisów. W związku z ich bardzo szerokim zakresem, niektóre postanowienia regulaminu budziły wątpliwości RPO, związane z konstytucyjnie gwarantowaną wolnością słowa oraz debatą publiczną.

Mimo zmian niektórych zapisów regulaminu wciąż budzi on wątpliwości. Do Biura RPO wpływają bowiem skargi obywateli dotyczące zablokowania możliwości komentowania wpisów przez administratora prowadzącego profil Polskiej Policji.

Jedna ze skarg odnosi się do zablokowania profilu na Instagramie. Wnioskodawca krytykował poczynania policji wobec Strajku Kobiet. Wskazał, że zamieszczane przez niego treści, których skutkiem było zablokowanie, były zgodne z obowiązującym prawem, nie naruszały regulaminu portalu oraz stanowiły opinię na temat działań policji.

Sytuacja ta budzi zaniepokojenie RPO. Zasadne jest, by administratorzy profili dbali o to, by zamieszczane treści nie prowadziły do naruszenia obowiązującego prawa. Regulamin stwarza jednak dużo szersze ograniczenia.

Według niego  „komentarze do postów zamieszczanych na stronie mogą być moderowane i cenzurowane”; „komentarze o tematyce niezwiązanej z treścią postu (tematu) będą usuwane, a ich autorzy mogą zostać zablokowani”; „komentarze i reakcje, dodawane z kont anonimowych lub fikcyjnych mogą być kasowane wraz z jednoczesnym zablokowaniem ich autorów”. Regulamin wprost zabrania też użytkownikom „prowadzenia polemiki zawierającej podtekst polityczny, religijny oraz upodobań seksualnych”.

Stanowisko Rzecznika dotyczące wątpliwości związanych z regulaminem nie uległo zmianie, a zaistniała sytuacja zdaje się potwierdzać, że nie jest ono bezzasadne.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił o wyjaśnienia mł. insp. Krzysztofa Łaszkiewicza z zespołu ds. ochrony praw człowieka w Komendzie Głównej Policji.

VII.564.138.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski