Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik na Antyrasistowskich Mistrzostwach Polski w Piłce Nożnej

Data:
,

Podczas tegorocznego Przystanku Woodstock Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ zorganizowało Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Turniej został uroczyście otwarty przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

- Rasizm to porażka. Rasizm to obciach. Nie wpuszczajmy go na stadiony – mówił RPO.

W trakcie organizowanego przez Jerzego Owsiaka największego festiwalu muzycznego w Europie przedstawiciele Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ prowadzą działania edukacyjne na temat rosnącego problemu ksenofobii i aktów agresji wobec ludzi uznawanych za „obcych”. Odwołują się do woodstockowych wartości takich jak pokój i wolność.  

Na tegorocznym Przystanku Woodstock odbywają się też spotkania z artystami zaangażowanymi w kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, zainicjowaną przez Marcina Kornaka, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. Członkowie zespołów Leniwiec, Prawda, Niespodzianka, Tabu, Koniec Świata i Nocny Kochanek opowiadają o przesłaniu antyrasistowskim w muzyce rockowej. Woodstockowicze biorą także udział w warsztatach prowadzonych na stanowisku NIGDY WIĘCEJ, podczas których dyskutują o sposobach reagowania na język nienawiści i dyskryminację.  

- W czasie festiwalowych spotkań mówimy o pokoju na świecie i w naszym życiu. Co może być wspanialszego od idei poszanowania drugiego człowieka? – stwierdził Staszek Czerczak, współpracownik Stowarzyszenia.

Partnerami tegorocznej edycji Antyrasistowskich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą oraz ‘Gazeta Lubuska’.  Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn NIGDY WIĘCEJ. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Ważne linki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk