Biuletyn Informacji Publicznej RPO

W 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim #ŁączyNasPamięć

Data:
Tagi: kalendarium

Tematem przewodnim dziesiątej jubileuszowej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, do której dołączyło już po raz kolejny Biuro RPO, jest miłość. 19 kwietnia 2022 zachęcamy razem z organizatorem akcji  do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

- Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych – czytamy na stronie organizatora akcji Muzeum Historii Żydów Polskich.

Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. naziści zaczęli organizować w Polsce getta dla ludności żydowskiej. Największe z nich powstało w Warszawie. W listopadzie 1940 r. getto zostało całkowicie wyizolowane. Aby zapobiec ucieczkom, władze okupacyjne wprowadziły w 1941 r. karę śmierci dla tych, którzy samowolnie opuścili teren getta. Groziło to także osobom pomagającym im w tym. Wiosną 1943 r. rozpoczęto całkowitą likwidację getta i eksterminację jego mieszkańców. 19 kwietnia 1943 r. wojsko okupanta otoczyło teren getta. Napotkało jednak na opór powstańców. Wsparcia Żydom udzielili także żołnierze Armii Krajowej. Walki trwały do 16 maja 1943 r., kiedy to naziści wysadzili budynek synagogi na ul. Tłomackiej. Poszukiwania Żydów ukrywających się w ruinach getta trwały jednak jeszcze kilka miesięcy.  W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12 000 Żydów, a większość z 60 000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach i Budzyniu.

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa
Data:
Operator: Monika Okrasa