Biuletyn Informacji Publicznej RPO

26 czerwca - Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur. Oświadczenie KMPT

Data:

26 czerwca to Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur - święto ustanowione w 1997 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Upamiętnia ono wejście w życie Konwencji w Sprawie Zakazu Stosowania Tortur oraz Innego Okrutnego, Nieludzkiego lub Poniżającego Traktowania albo Karania.

Oświadczenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w Międzynarodowym Dniu Pomocy Ofiarom Tortur

Tortury stanowią przejaw najwyższej pogardy dla przyrodzonej godności człowieka, ale i dla instytucji państwa, zwłaszcza jeśli dopuszczają się ich funkcjonariusze działający w jego imieniu, często wobec osób najbardziej bezradnych: starszych, z niepełnosprawnościami, nieletnich, cudzoziemców, osób pozbawionych wolności.

Na twarzy każdej z ofiar tortur na zawsze pozostanie wypisany wyraz cierpienia od zadawanych ciosów, kopnięć, rażeń paralizatorem, podduszeń plastikowym workiem, uderzeń służbową pałką czy zastraszania zgwałceniem. Z czasem rany mogą się zagoić, jednak w psychice ofiar oraz ich bliskich traumatyczne przeżycia pozostawią trwały ślad. 

26 czerwca na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur. Wyrażamy w nim solidarność z ofiarami tortur oraz przypominamy, że każde państwo – także Polska – ma prawny i moralny obowiązek zapewnić im zadośćuczynienie, rehabilitację oraz kompleksową pomoc prawną, medyczną i psychologiczną.

Nadzieję na tę pomoc, a przede wszystkim na prewencję stosowania tortur, daje jak najszersze upowszechnienie Protokołu stambulskiego, czyli podręcznika skutecznego badania i dokumentowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. W ocenie Krajowego Mechanizmu stopień, w jakim państwo wdraża wytyczne Protokołu stambulskiego, świadczy o jego woli, determinacji i zaangażowaniu w walce z torturami i bezkarnością ich sprawców.

W Dniu Pomocy Ofiarom Tortur KMPT ponawia swój apel o przetłumaczenie na język polski i upowszechnienie treści Protokołu stambulskiego dla potwierdzenia zdecydowanego zaangażowania Polski na rzecz zwalczania tortur i pomocy ich ofiarom.
 

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński