Zawartość

Żegnamy ambasadora praw osób z niepełnosprawnościami Piotra Pawłowskiego, założyciela i prezesa Fundacji Integracja

Data: 
2018-10-08

8 października zmarł Piotr Pawłowski, jeden z najwybitniejszych polskich działaczy na rzecz praw człowieka, z którym mieliśmy zaszczyt blisko współpracować. Człowiek wielkiego serca i wielkiej energii, inicjator nowatorskich działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami i wybitny społecznik pracujący na rzecz likwidacji barier społecznych, architektonicznych i prawnych.

Nie sposób opisać, jak wiele Mu zawdzięczamy. Dziś starczyć musi tylko tych kilka słów.

To Piotr Pawłowski zmienił wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Pokazał, że osoba z niepełnosprawnością może być aktywnym uczestnikiem życia publicznego i działać na rzecz tej grupy. Przełamywał stereotypy. Udowadniał, także osobom z niepełnosprawnościami, że mogą być aktywne, że niepełnosparwność nie musi ograniczać ich działania.

W latach 90. zainicjował w pełni profesjonalne starania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnościami. Wyprzedził swoją epokę w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uruchomił magazyn „Integracja”, który dał osobom z niepełnosprawnościami możliwość pełnej informacji o tym, co się dzieje w środowisku, ale też poczucie sprawczości. Dał pole wymiany informacji. Działania magazynu „Integracja” zostały rozszerzone w 2003 r. przez portal niepełnosprawni.pl

To Piotr Pawłowski (na początku z Piotrem Todysem) pokazał, że można stworzyć ciekawe telewizyjne i radiowe programy poświęcone niepełnosprawności, ale nie bazujące na modelu charytatywnym. W przystępny i interesujący sposób pokazywał w nich tematy związane ze sprawami osób z niepełnosprawnościami.

Był inicjatorem wielu kampanii społecznych, np. sprawni w pracy. Zabiegał o rozwiązania w zakresie dostępności, wspaniale reprezentując środowisko osób z niepełnosprawnościami. 

Był naszym Przyjacielem. Będzie nam brakowało Jego rady, pomysłów, dobrego słowa. Będziemy starali się kontynuować Jego dzieło.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich
oraz pracownicy Biura RPO

Galeria

 • Kilka osób, w tym mężczyzna na wózku, na korytarzu

  Uruchomienie windy w budynku RPO przy ul. Długiej w 2018 r. z udziałem Piotra Pawłowskiego
 • Mężczyzna na wózku i męzczyzna stojący przed mapą polski w gabinecie, gdzie w rogu stoją flagi Polski i Unii

  Adam Bodnar pokazuje Piotrowi Pawłowskiemu w swoim gabinecie na I piętrze mapę Polski z zaznaczonymi miejscowościami, które odwiedził w ramach spotkań regionalnych RPO. Dzięki windzie po raz pierwszy osoba na wózku mogła odwiedzić RPO w gabinecie.
 • Kilka osób w tym jedna na wózku

  Piotr Pawłowski odbiera odznakę honorową RPO z rąk prof. Ireny Lipowicz
 • Mężczyzna na wózku mówi do mikrofonu na sali ze złoceniami

  Piotr Pawłowski na Zamku Królewskim
Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2018-10-08 14:10:03
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Historia zmian
Data Tytuł Opis Operator
2021-03-11 12:50:36 Żegnamy ambasadora praw osób z niepełnosprawnościami Piotra Pawłowskiego, założyciela i prezesa Fundacji Integracja Agnieszka Jędrzejczyk