„Dodatek węglowy”. Rzecznik pyta resort klimatu o pominięcie paliw ekologicznych
- Każdy ogrzewający swój dom węglem dostaje 3 tys. zł specjalnego dodatku
- Nie otrzymują go zaś obywatele używający paliw ekologicznych np. gazu, energii elektrycznej czy pompy ciepła
- Uznają to za dyskryminację tych wszystkich, którzy w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zainwestowali w ekologiczne instalacje grzewcze
- Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o stanowisko Ministerstwo Klimatu i Środowiska
22 lipca 2022 r. Sejm uchwalił przepisy o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Zasili on budżety domowe gospodarstw, gdzie źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.
Już wcześniej RPO występował zaś do MKiŚ ws. pominięcia osób użytkujących tzw. pellet drzewny (sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne, np. trociny, wióry) w rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.
Teraz chodzi także o wyjaśnienia co do braku równoczesnego procedowania projektu w sprawie dofinansowania dla obywateli ogrzewających domy w inny sposób, np. gazem, energią elektryczną lub za pomocą pompy ciepła.
Obywatele odczytują brak takich rozwiązań jako dyskryminowanie osób, które w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zdecydowały się zainwestować w ekologiczne instalacje grzewcze.
Biuro RPO zwróciło się zatem o stanowisko w tej sprawie do dyrektora Departamentu Strategii i Analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska Wojciech Krawczyka.
V.7200.36.2022