Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Peter Molnar

Peter Molnar - jeden z założycieli FIDESZU, naukowiec związany z Uniwersytetem Środkowo-Europejskim w Budapeszcie, dziennikarz, poeta. Laureat nagrody Rafto

Jest partnerem naukowym ds. wolności słowa w Centrum Studiów nad Rozszerzeniem Europy na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, gdzie był jednym z założycieli Centrum Studiów nad Mediami i Komunikacją w 2004 r. Jest byłym posłem parlamentu Węgier (1990 - 1998), jest pisarzem, poetą slamowym, radiowcem-wolontariuszem, dyrektor teatru partycypacyjnego i aktywistą.

Molnar był jednym z głównych autorów węgierskiej ustawy medialnej z 1996 r. Był członkiem Komisji Skarg Rady Węgierskiej Telewizji Radiowej (2001–2010) oraz doradcą legislacyjnym (2002–2010). Był niemieckim stypendystą Funduszu Germana Marshalla w 1996 r., dwukrotnym stypendystą Fulbrighta (1999–2000 i 2008 r.) oraz stypendystą Shorensteina na Uniwersytecie Harvarda (2000). Wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie od 1994 roku i nauczał, oprócz Eotvos Lorand University na Węgrzech, w Szkole Dziennikarstwa na Uniwersytecie w Berkeley w 2002 roku, Szkole Dziennikarstwa i Komunikacji  na Uniwersytecie Kolorado w 2005 roku, Cardozo School of Law w 2008 r., Columbia Law School w 2009 r., Brooklyn Law School w 2011 r. Prowadzi kursy w CEU od 2007 r. W 2006 r. opracował Deklarację budapeszteńską dotyczącą wolności internetu, podpisaną przez wielu naukowców zajmujących się mediami. Molnar jest jednym z trzech autorów projektu Europejskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz pluralizmu mediów i jednym z siedmiu członków Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy. Współredagował „Treść lub kontekst mowy nienawiści”: nowe spojrzenie na regulacje i reakcje ”, Michael Herz i Peter Molnar (red.), 2012, Cambridge University Press, a także „Wolność słowa i cenzura na świecie ”, 2015, Central European University Press. Molnar był cytowany w wielu publikacjach, w tym w New York Times, Guardian, New Yorker, Wall Street Journal, Foreign Policy i Christian Science Monitor.

W 2007 roku inscenizowana wersja jego powieści „Searchers” zdobyła nagrody za najlepszą sztukę alternatywną i najlepszą sztukę niezależną na Węgrzech. Twórca poezji slamowej w języku angielskim i węgierskim od 2010 roku, kiedy to zainicjował i zwołał antyrasistowskie / pro-różnorościowe slamowe wieczory poezji transmitowane w internecie między Budapesztem a Nowym Jorkiem. W 2013 roku stworzył i od tego czasu reżyserował performance „Hate Speech” w CEU. Od lipca 2013 r.  prowadzi dwutygodniowy program radiowy na temat odpowiedzi na „mowę nienawiści” w Radio Tilos (Zakazane). Molnar przyjął w 1989 r. w imieniu Fidesz prestiżową Nagrodę Rafto za prawa człowieka - jak napisano o laureatach Rafto na stronie internetowej Fundacji Rafto: „Dla Fundacji Rafto Péter Molnár reprezentuje liberalnego ducha organizacji, która była nagrodzona w 1989 r.”

Ważne linki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Tytuł: Peter Molnar
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk