Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Seminarium z okazji 20-lecia działalności Systemu Ochrony Praw Człowieka w Policji z udziałem przedstawicieli RPO

Data:

Z okazji 20-lecia działalności Systemu Ochrony Praw Człowieka w Policji, w Pszczynie odbyło się dwudniowe seminarium zatytułowane „Cechy podmiotowe interwencji ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia przez Policję zgromadzeń publicznych”.

Wydarzenie współorganizowało Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach wraz ze Szkołą Policji w Katowicach, Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

W seminarium wziął udział zastępca RPO Wojciech Brzozowski, który w wystąpieniu otwierającym drugi dzień obrad podkreślił konieczność wymiany doświadczeń Policji i Biura RPO dotyczących przebiegu zgromadzeń publicznych. Wolność pokojowych zgromadzeń pozostaje w kręgu szczególnego zainteresowania Rzecznika Praw Obywatelskich. ZRPO Wojciech Brzozowski zwrócił uwagę, że ochronę praw uczestników zgromadzenia można i trzeba połączyć z ochroną praw funkcjonariuszy zabezpieczających jego przebieg.

Wśród prelegentów znaleźli się ponadto m.in. pełnomocnik terenowy RPO w Katowicach Aleksandra Wentkowska i Oliwia Rybczyńska-Gryguc z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w Biurze RPO.

Seminarium, które odbyło się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, było okazją do wymiany doświadczeń oraz do zwiększenia świadomości w kwestiach związanych z ochroną praw człowieka w kontekście pracy Policji, w tym szczególnie w zakresie zabezpieczania zgromadzeń publicznych. Jego głównym celem było zwiększenie i uaktualnienie wiedzy pełnomocników, a także wymiana doświadczeń z przedstawicielami instytucji w temacie respektowania godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka. Było też okazją do podsumowania 20-letniej działalności Systemu Ochrony Praw Człowieka w Policji.

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski