Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Badania przesiewowe dla osadzonych mężczyzn w jednostkach penitencjarnych. Odpowiedź Służby Więziennej

Data:

AKTUALIZACJA 28.03.2025: Badanie PSA w ramach diagnostyki przesiewowej wykonywane jest w ramach pakietu „Profilaktyka 40 plus". Osoby pozbawione wolności nie zostały ujęte w tym programie - informuje Służba Więzienna 

Zastępca RPO Wojciech Brzozowski kontynuuje zapoczątkowane w ubiegłym roku rozmowy z przedstawicielami Ministra Sprawiedliwości i Służby Więziennej poświęcone funkcjonowaniu polskiego więziennictwa oraz sytuacji osób pozbawionych wolności.

Tematyka ostatniego spotkania, które odbyło się 6 marca 2025 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości, koncentrowała się wokół opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności. Zapowiedziano na nim m.in. wdrożenie programów wielopoziomowej profilaktyki zdrowotnej.

W związku z tym ZRPO Wojciech Brzozowski zwrócił się do dyrektor Biura Służby Zdrowia Centralnego Zarządu Służby Więziennej ppłk Anny Brzezińskiej z prośbą o informację, czy w jednostkach penitencjarnych są realizowane badania przesiewowe dla osadzonych mężczyzn, w szczególności w zakresie wykrywania raka prostaty (PSA).

Odpowiedź płk. Renaty Niziołek, zastępcy Dyrektora Generalnego GSW 

W nawiązaniu do pisma IX.517.34.2025JP z dnia 12 marca 2025 roku dotyczącego opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności w zakresie realizacji badań przesiewowych u mężczyzn, w szczególności w zakresie wykrywania raka prostaty (PSA), uprzejmie informuję, że badania te wykonywane są w ramach postępowania diagnostyczno-leczniczego, na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza lub lekarza specjalistę po uprzednim badaniu pacjenta. W trakcie wywiadu uwzględnia się czynniki ryzyka oraz objawy prodromalne uzasadniające wykonanie badania.

Badanie PSA w ramach diagnostyki przesiewowej wykonywane jest w ramach pakietu „Profilaktyka 40 plus". Osoby pozbawione wolności nie zostały ujęte w tym programie.

Zgodnie z art. 12a w powiązaniu z art. 48ust. Ib ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz.U.2024.146) Służba Więzienna realizuje Rządowy Program Polityki Zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026" z modułem „Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022 - 2026". W celu ich realizacji pomiędzy Ministrem Zdrowia działającym poprzez Krajowe Centrum ds. AIDS a Centralnym Zarządem Służby Więziennej została zawarta umowa określająca zasady współpracy.

Co do zasady programy zdrowotne wpisują się w politykę prozdrowotną państwa. Są opracowywane dla danej populacji przez zespoły odpowiedzialne za ich wdrażanie. 

IX.517.344.2025

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź Służby Więziennej
Operator: Łukasz Starzewski