Zmarł Adam Zagajewski - poeta, którego słowa są dla nas drogowskazem

Data:
Tagi: kalendarium

- Kiedy zaczynałem służbę jako RPO, nie spodziewałem się, że będę miał zaszczyt poznać Adama Zagajewskiego. Nie zapomnę zjazdu ombudsmanów w Barcelonie. W czasie uroczystej kolacji nasz gospodarz, Rafael Ribo, ombudsman Katalonii, zaczął z pamięci recytować „Spróbuj opiewać okaleczony świat". Nie fragment, ale cały wiersz. Nie spodziewałem się, że polska kultura rezonuje w tak istotny sposób. Później w podziękowaniu za te chwile zawiozłem R. Ribo płytę z piosenkami Lluis Llach w wykonaniu „Zespołu Reprezentacyjnego” – napisał na Facebooku RPO Adam Bodnar.

- Poetę poznałem osobiście w maju 2016 r. Wtedy dzięki zaproszeniu Roberta Biedronia uczestniczyłem w uroczystości wręczenia odznaczeń honorowych Republiki Francuskiej. Adam Zagajewski otrzymał wtedy Legię Honorową. To była okazja do krótkiej rozmowy, zdobycia pamiątkowego autografu.

W związku z kryzysem konstytucyjnym szczególnego znaczenia nabrał wiersz "Prawo". Prof. Ewa Łętowska na jego podstawie napisała przejmujący esej o związkach Konstytucji z poezją (w związku z przyznaniem nagrody PEN Clubu). Z kolei sędzia SN Stanisław Zabłocki cytował Poetę w słynnym wystąpieniu w Senacie

Los tak chciał, że we wrześniu 2018 r. zostałem zaproszony na spotkanie dobrze zapowiadających się liderów z Barackiem Obamą. Spotkanie odbyło się w Amsterdamie. Jedyne co mi przyszło do głowy to wręczyć B. Obamie ... "Lotnisko w Amsterdamie" - antologię wierszy Poety wraz z tłumaczeniami na j. angielski. Nie wiem czy spojrzał na książkę, bo prezenty od uczestników zostały przejęte przez asystentów. Ale mam nadzieję, że tak, bo były Prezydent to jednak miłośnik literatury.

W połowie grudnia 2019 r. odbył się ostatni Trzeci Kongres Praw Obywatelskich. Pomiędzy dniami kongresowymi zorganizowaliśmy nietypowe wydarzenie - wieczór poezji. Najpierw wystąpił Peter Molnar, dysydent węgierski, jeden z założycieli FIDESZu, a teraz zaciekły krytyk Victora Orbana. Przedstawił poezję slam, za którą zdobył europejskie laury. Później Jarosław Mikołajewski - sam wybitny poeta - zaprosił swoich przyjaciół z Parnasu - właśnie Adama Zagajewskiego i Urszulę Kozioł. No i czytali w trójkę swoje wiersze, a my chłonęliśmy każde słowo. Tak jakby miały dać siłę i być drogowskazem na dziesięciolecia. Jak już skończyliśmy to jeszcze długo nie opuszczaliśmy Biura RPO. Adam Zagajewski był z nami do samego końca.

Teraz zostały nam tylko wiersze – RPO napisał Adam Bodnar

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2021-03-22 08:36:24
Osoba udostępniająca: AnetaKosz
Data: 2021-03-24 13:04:33
Operator: AnetaKosz

Zobacz także

Obraz
Trzy osoby rozmawiają na scenie