Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Zastępczyni RPO na uroczystościach upamiętniających Raoula Wallenberga

Data:

Zastępczyni rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Raoulowi Wallenbergowi – szwedzkiemu dyplomacie, który pod koniec II wojny światowej ocalił dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów przed deportacją do nazistowskich obozów zagłady. Dzisiejsza uroczystość zbiegła się w czasie z obchodami 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- To szczególny dzień w historii Warszawy i szczególne miejsce, bo tu rozgrywała się walka o życie, z karabinem w ręku i o przeżycie z kromką chleba - powiedziała prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To także szczególny czas, w którym obserwujemy akty antysemityzmu, ksenofobii i niechęci wobec uchodźców. Jako prezydent Warszawy potępiam takie akty i ostrzegam przed nimi - dodała.

W uroczystości wzięli również udział wiceprezydent Budapesztu oraz ambasadorzy Szwecji, Węgier i Izraela. Gościem honorowym ceremonii  była przedstawicielka rodziny Wallenbergów - Cecilia Åhlberg.

Po odsłonięciu tablicy, uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Wallenberga na Plac Grzybowski, gdzie została otwarta wystawa poświęcona jego pamięci pt. „Nie mógłbym postąpić inaczej.” Ekspozycję można oglądać do 16 maja. Jest dostępna w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk