Zarządzanie różnorodnością a pułapka rentowa [art. 8 – Podnoszenie świadomości, art. 27 – Praca i zatrudnienie]*
W ramach ogólnopolskiego projektu „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych”, realizowanego przez Fundację Aktywizacja oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 10 czerwca 2014 r. w Centrum EXPO XXI w Warszawie odbyło się kolejne - z cyklu 50 odbywających się na terenie całej Polski - spotkanie z pracodawcami pt. „Postaw na pracę”.
Podczas spotkania przedstawicielki IBM oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprezentowały doświadczenia pracodawców oraz korzyści wynikające z zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Ich zdaniem różnorodność jest jednym z podstawowych zasobów firmy i staje się ekonomicznym wymogiem czasów. Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w dyskusji, w której przekonywano o konieczności możliwie najwcześniejszej, najlepiej już przedszkolnej edukacji społeczeństwa w zakresie empatii, tolerancji, otwarcia na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i uświadomienia ich ograniczeń. Finałem debaty było przypomnienie problemu pułapki rentowej - ludzie boją się podjąć pracę, żeby nie stracić renty. Jak mówi poseł Marek Plura: „Na Zachodzie korzystanie z różnego rodzaju świadczeń jest ściśle związane z realizacją programu aktywizacji. Niepełnosprawny może otrzymać zasiłek, ale musi przy tym wykazać się, że uczestniczy w różnego rodzaju kursach, że chodzi do psychologa lub pracuje w organizacji pozarządowej. My z kolei nadal tkwimy w rentowej pułapce. Uznajemy, że te wszystkie świadczenia są lepsze od podejmowania wyzwania aktywności na rynku pracy. Tracimy w ten sposób potencjał osób niepełnosprawnych. Tu na pewno potrzebna jest głęboka reforma pomocy społecznej, jak i świadczeń rentowych, które tak naprawdę prowadzą donikąd. W Wielkiej Brytanii rozwiązano to następująco – świadczenia rentowe zmniejszają się w zależności od wzrostu dochodu z pracy. Nie ma więc obawy, że rentę straci się z dnia na dzień.”[Newsweek o pułapce rentowej] W spotkaniu wzięła udział Dorota Siwiec, Główny Specjalista Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, która przedstawiła działania Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz osób niepełnosprawnych.
Podobne spotkanie odbyło się 28 maja 2014 r. w Augustowie. Wszyscy zainteresowani zatrudnianiem osób niepełnosprawnych mieli okazję uzyskać informacje na temat prawnych aspektów zatrudniania osób z niepełnosprawnością, możliwości dofinansowywania wynagrodzenia i stanowiska pracy oraz skorzystać z usług pośrednictwa pracy prowadzonych przez Fundację Aktywizacja.
Patronem honorowym projektu jest Rzecznik Praw Obywatelskich.