Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wyjaśnienia ws. artykułu Gazety Polskiej Codziennie

Data:

W związku z zamieszczeniem na łamach Gazety Polskiej Codziennie artykułu red. Doroty Łomickiej zawierającego nieprawdziwe informacje, które mogą wprowadzić Czytelników w błąd („Pomoc społeczna głucha na apel o pomoc dla niepełnosprawnych”, 22 grudnia 2015 r.), pragniemy przedstawić poniższe wyjaśnienia.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że całkowicie nieprawdziwe jest stwierdzenie: „Niestety w biurze prasowym RPO nie udało się nam uzyskać komentarza”. Redaktor Łomicka otrzymała odpowiedź mailową na przesłane zapytanie jeszcze tego samego dnia.

Wskazano w  niej, że 7 grudnia 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpienie generalne w sprawie braku systemowych rozwiązań oraz systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. W dokumencie tym RPO zwrócił uwagę m.in. na brak działań ustawodawczych zmierzających do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), który został przywołany w artykule red. Łomickiej. Trybunał Konstytucyjny wskazał wówczas, że zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią 18 roku życia (lub 25. roku życia w przypadku osób uczących się), ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

W wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rzecznik zwrócił także uwagę na konieczność wykonania wyroku TK z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11), który dotyczył przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych uniemożliwiających przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi (opiekunowi), który zrezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji gdy drugi z opiekunów ma już ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że wykonanie wskazanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego powinno stanowić jeden z priorytetów w działalności resortu.

Należy przy tym podkreślić, że nie jest to pierwsze wystąpienie RPO w tej sprawie. Już w maju 2015 roku Rzecznik Praw Obywatelskich prosił Prezesa Rady Ministrów o objęcie szczególnym nadzorem procesu legislacyjnego związanego z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014r. Wskazywał wtedy, że dochodzi do rozbieżności w orzecznictwie sądowo-administracyjnym w sprawach dotyczących przyznawania uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego osobom sprawującym opiekę nad osobą, której niepełnosprawność powstała po uzyskaniu pełnoletności.\

Ważne linki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP