Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Warsztaty na temat petycji

Data:
Tagi: wydarzenie

W Senacie RP odbyło się szkolenie dla dziennikarzy lokalnych mediów na temat nowego prawa do petycji. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach wspólnej kampanii edukacyjnej Senatu, Rzecznika Praw Obywatelskich i Instytut Spraw Publicznych pn. „Petycja – Twoje Prawo”. Celem spotkania było przede wszystkim zapoznanie się z ustawą oraz sposobem składania i rozpatrywania petycji.

 

Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej Mieczysław Augustyn, jeden ze współautorów ustawy stwierdził, że umożliwia ona obywatelom pełne korzystanie z konstytucyjnego prawa do składania petycji, które dotychczas było ograniczone. Wyraził nadzieję, że określenie zasad rozpatrywania pism będzie stanowiło realny wpływ na sprawy publiczne i zachęci do aktywności.    

 

Danuta Antoszkiewicz z Biura Komunikacji Społecznej Senatu omówiła pracę Izby z perspektywy kilkuletniego doświadczenia w rozpatrywaniu postulatów obywateli. Podała, że w latach 2013/2014 do Kancelarii Senatu wpłynęło ok. 700 petycji, w większości indywidualnych. Dotyczyły one m.in. prawa do wcześniejszej emerytury, czy ulgi na przejazdy komunikacją miejską dla studentów-doktorantów.

 

Prof. Andrzej Markowski odniósł się do kwestii związanych z poprawną konstrukcją językową tekstu petycji. Przypomniał o najczęściej popełnianych błędach i zwrócił uwagę na konieczność formułowania wypowiedzi w sposób zrozumiały i przystępny dla odbiorcy.

 

Zastanawiano się też, jakie jest zainteresowanie sprawami społecznymi wśród Polaków. Małgorzata Koziarek z Instytutu Spraw Publicznych omówiła wyniki badań dotyczące m.in. udziału obywateli w działaniach na rzecz lokalnej społeczności i poziomu zaufania do władz również w innych krajach. Z kolei dr Igor Zachariasz (Uczelnia Łazarskiego) zwrócił uwagę na najważniejsze kwestie w petycjach kierowanych do jednostek samorządu terytorialnego.

 

Ponadto Senat RP ogłosił konkurs dla dziennikarzy mediów lokalnych, którzy w swojej pracy szczególną uwagę poświęcili problematyce petycji. Szczegóły dotyczące kampanii na stronie: www.petycje.edu.pl

 

Autor informacji: Monik@ Foremniak
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP