Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wanda Wojtuszewska

Data:

Wanda Wojtuszewska – jest emerytowaną nauczycielką, byłą radną miasta Sanoka, od 25 lat pracuje na rzecz potrzebujących.

Dzięki swojemu uporowi i determinacji doprowadziła do stworzenia schronienia dla kilkudziesięciu bezdomnych mężczyzn, przekształconego później w Dom Inwalidy Bezdomnego, który specjalizuje się w pomocy osobom niepełnosprawnym. Na początku lat 90. zorganizowała również łaźnię i Dar Serca, czyli punkt zbiórki odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego i mebli dla osób potrzebujących. Była inicjatorką powstania Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. św. Brata Alberta w Sanoku.

Jest założycielką koła Towarzystwa Brata Alberta i Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. św. ks. Gorazdowskiego, które pomaga dzieciom z ubogich rodzin (zbiórki żywności, odzieży, wycieczki, paczki mikołajkowe, obchody Dnia Dziecka). Dzięki jej staraniom na terenie wyremontowanej dawnej stacji kolejowej Sanok Miasto prowadzone są zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, klub gier planszowych dla całych rodzin i zajęcia dla seniorów.

Jej marzeniem zawsze było również to, aby w Sanoku powstał dom samotnej matki. Obecnie trwa remont budynku i zbiórka na rzecz powstania takiej placówki.

Ze względu na wiek (82 lata) i sytuację zdrowotną pani Wanda Wojtuszewska zmuszona była przekazać w 2016 roku kierowanie pracami Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie innym osobom. Nadal jednak angażuje się w wiele spraw i służy radą młodszym społecznikom. 

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji: 2016-10-03 15:02:25
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2019-02-15 13:41:55
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk