Biuletyn Informacji Publicznej RPO

W Polsce mamy do czynienia z konkurencyjnym autorytaryzmem - wywiad z RPO Adamem Bodnarem

Data:

Z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem o społeczeństwie obywatelskim i polityce dla portalu CROWDmedia rozmawiał Michał Ruszczyk.

- Nie sądzę, żeby doszło do delegalizacji partii opozycyjnych czy przejęcia wszystkich mediów prywatnych. Jestem zwolennikiem tezy, że są stany pośrednie między demokracją a autorytaryzmem. Niektórzy mówią o demokracjach hybrydowych czy nieskonsolidowanych. Natomiast ja stosuję teorię, która została zaproponowana przez profesora Stefana Lewickiego i Lucana Wei – konkurencyjny autorytaryzm. Teoria ta zakłada, że partia władzy ma utrzymywać ciągłą przewagę nad konkurentami politycznymi – mówił RPO Adam Bodnar.

Rzecznik podkreślił, że demokrację można łatwo stracić, i niestety jesteśmy bardzo bliscy tego. Musimy też zdawać sobie sprawę, jakie popełniliśmy wcześniej błędy – zaniedbanie sądów, edukacji obywatelskiej, kształtowanie postaw obywatelskich, koncentrowanie się na gospodarce, a nie kapitale społecznym, ale też niedostrzeganie drobnych wielu rzeczy, choćby w polityce społecznej, które mogły pomóc naszej transformacji i społeczeństwu. Bardzo dużo po odzyskaniu pełnej demokracji będzie zależało od tego, jak będziemy odbudowywali instytucje państwa i jak wytłumaczymy społeczeństwu potrzebę ukształtowania takiej a nie innej przyszłości Polski.

Ważne linki:

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska