Uroczyste obchody 75. rocznicy likwidacji łódzkiego getta

Data:
Tagi: kalendarium
  • 29 sierpnia 1944 roku z Łodzi wyruszyła w stronę obozu Auschwitz-Birkenau ostatnia grupa Żydów z Litzmannstadt Getto.
  • W 75. rocznicę upamiętniającą likwidację tego drugiego, co do wielkości Getta na terenie Europy na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. 
  • W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich w uroczystościach wzięła udział dr Hanna Machińska, zastępczyni RPO.

29 sierpnia odbyły się uroczystości 75-lecia likwidacji łódzkiego getta. Ceremonia rozpoczęła się na Cmentarzu Żydowskim, a następnie była kontynuowana na Stacji Radegast, w miejscu, z którego hitlerowcy organizowali wywózkę mieszkańców getta do obozów koncentracyjnych. W wydarzeniu wzięli udział ocaleni z Litzmannstadt Ghetto i ich rodziny, a także przedstawiciele władz lokalnych, krajowych i międzynarodowych. W imieniu osób ocalonych głos zabrał redaktor Marian Turski, który znalazł się w ostatnim transporcie do Auschwitz.

Podczas ceremonii rocznicowych ambasador Izraela Anna Azari przekazała medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata potomkom Zofii i Wincenta Tomaszewiczów. Wyróżnione małżeństwo przyczyniło się do ocalenia życia dwóch kobiet żydowskiego pochodzenia, Aliny Margolis-Edelman oraz jej matki Anny Margolis, które znalazły schronienie w czasie wojny u rodziny Tomaszewiczów.

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich w uroczystościach wzięła udział dr Hanna Machińska, zastępczyni RPO.

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji: 2019-08-30 09:39:25
Osoba udostępniająca: AnetaKosz
Data: 2021-09-10 19:53:54
Operator: AnetaKosz