Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Udział RPO w konferencji „Enigma – zwiastun cywilizacji cyfrowej”

Data:
Tagi: wydarzenie

 

W dniu 10 listopada 2015 roku odbyła się konferencja „Enigma – zwiastun cywilizacji cyfrowej” zorganizowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, pod patronatem RPO. Wydarzenie poświęcone było zarówno historii kryptologii, dziejom jej powstania i osobom w to zaangażowanym, jak i wyzwaniom, które stawiane są kryptologii we współczesnym świecie, zwłaszcza w obszarze ochrony prywatności.

 

W wystąpieniu otwierającym konferencję Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar pogratulował inicjatorom przedsięwzięcia, zauważając, że w Polsce wciąż niewiele mówi się o powstających w związku z rozwojem nowych technologii problemach, co pokazał w ostatnim czasie przykład Edwarda Snowdena. Rzecznik podkreślił potrzebę stworzenia nowego Habeas Corpus w zakresie przestrzegania prawa do prywatności, stanowiącego uzupełnienie prawa do równego traktowania i do wolności. Kryptografia może być bowiem stosowana dwojako – zarówno jako narzędzie służące ochronie naszej prywatności, jak i ukrywaniu przestępstw, podejrzanych działań. Wiąże się to z dylematem wyboru między potrzebą wolności i bezpieczeństwa.

 

RPO przywołał w swoim wystąpieniu postać wybitnego brytyjskiego matematyka i kryptologa – Alana Turinga. Jego wkład w rozwój współczesnej technologii i kryptografii jest nieoceniony. To on, z udziałem polskich matematyków i kryptoanalityków, rozpracował niemiecką Enigmę. Niestety ze względu na orientację homoseksualną został oskarżony o naruszenie moralności publicznej i skazany na terapię hormonalną. Wskutek tego ten niezwykły człowiek zmarł przedwcześnie, popełniając w wieku 42 lat samobójstwo. Premier Gordon Brown we wrześniu 2009 przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za "całkowicie niesprawiedliwe" i "straszne" potraktowanie Alana Turinga. W 2013 królowa Elżbieta II pośmiertnie go ułaskawiła.
 

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP