Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Udar podczas koronawirusa w szpitalu? Za rehabilitację musisz płacić. Rzecznik interweniuje w NFZ

Data:
  • Pacjenci, którzy podczas chorowania na koronowirusa doznali udaru mózgu, za rehabilitację muszą płacić sami
  • Taki  jest skutek przepisów wydanych przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga  na odmowę natychmiastowej rehabilitacji poudarowej. Pacjent chorował na COVID-19 - przebywał w szpitalu jednoimiennym na oddziale intensywnej opieki neurologicznej. Podczas tej hospitalizacji miał udar niedokrwienny mózgu.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ z 11 grudnia 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką, żaden pacjent, który przebywał w szpitalu jednoimiennym - a na jego wypisie jest  COVID-19 jako pierwsze schorzenie (jak zawsze w przypadku szpitali jednoimiennych) - nie może skorzystać z żadnej innej rehabilitacji opłacanej przez NFZ oprócz rehabilitacji po COVID-19. A ta, w przypadku udaru jest dużo mniej istotna i przyznawana w terminie do pół roku od zgłoszenia.

Tym samym każdy pacjent, który podczas COVID-19 doznał udaru, jest zdany wyłącznie na siebie, czyli na komercyjną rehabilitację leczniczą.

Rzecznik prosi o stanowisko w tej sprawie dyrektorkę Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.

V.7010.96.2021

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski