Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Szkolenia dla rodzin zastępczych zawodowych specjalistycznych [art. 8 – Podnoszenie świadomości, art. 9 – Dostępność, art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

Data:

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się z prośbą o pomoc rodzina, która opiekuje się dwójką dzieci z niepełnosprawnościami i stanowi dla nich rodzinę zastępczą niezawodową. Rodzina ta chciałaby zmienić swój status na rodzinę zastępczą zawodową specjalistyczną. W tym celu zgłosiła się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w swoim miejscu zamieszkania z prośbą o skierowanie na odpowiednie szkolenie. Niestety wniosek został rozpoznany odmownie, ponieważ ośrodek nie prowadzi obecnie szkolenia w zakresie przygotowania kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej specjalistycznej i nie ma wyznaczonego na rok 2014 terminu rozpoczęcia takiego szkolenia.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjęła sprawę do wyjaśnienia występując do wymienionego w skardze PCPR-u, a następnie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o złożenie wyjaśnień. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że w przypadku kiedy szkolenia na rodzinę zastępczą zawodową specjalistyczną nie są prowadzone w miejscu zamieszkania kandydatów, to kwalifikacje takie można uzyskać u jakiegokolwiek organizatora tego typu szkoleń na terenie kraju lub też w ośrodku adopcyjnym. Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest posiadanie otrzymanej od organizatora rodzinnej pieczy zastępczej wstępnej akceptacji dokonanej na podstawie oceny spełniania warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z przepisami tej ustawy do zadań własnych powiatu należy m.in. „opracowanie i realizacja 3-letnich powiatowych programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej, zawierających między innymi coroczny limit rodzin zastępczych zawodowych”, oraz „organizowanie szkoleń dla rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka lub pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego”.
Rzecznik Praw Obywatelskich poprzestała na przekazaniu skarżącym powyższych informacji, nie stwierdzając naruszenia praw i wolności człowieka i obywatela w przedmiotowej sprawie.

Autor informacji: Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk