Stanisław Trociuk na konferencji dotyczącej kryzysu sądownictwa konstytucyjnego
„Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją RP” to tytuł konferencji, która 3 marca odbyła się w Katowicach. W wydarzeniu wziął udział zastępca RPO Stanisław Trociuk.
- Kryzys Trybunału Konstytucyjnego, którego jesteśmy świadkami, bezpośrednio przekłada się na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. Paraliż Trybunału zobowiązuje RPO do poszukiwania innych środków mających na celu ochronę praw i wolności obywatelskich – wskazywał Stanisław Trociuk.
Zastępca RPO podkreślił również, że każdy sąd powszechny nie tylko ma prawo, ale i obowiązek odmówić zastosowania normy prawnej niezgodnej z normami prawa międzynarodowego (jak np. karta praw podstawowych). - W Konstytucji tkwią wielkie rezerwy, na które w takich sytuacjach można się powoływać – dodał Trociuk. Chodzi m.in. o art. 91 Konstytucji określający miejsce ratyfikowanej umowy międzynarodowej w polskim systemie prawnym.
Na konferencję zarejestrowało się blisko tysiąc uczestników z całej Polski i spośród wszystkich zawodów prawniczych. W gronie panelistów i zaproszonych gości znaleźli się m.in. Małgorzata Gersdorf – I prezes Sądu Najwyższego, Marek Safjan – sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, Stanisław Biernat – wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Ewa Łętowska, Andrzej Zoll.
Organizatorami kongresu są: Wydział Prawa i Administracji UŚ, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja WPiA UŚ Facultas Iuridica oraz Polska Akademia Umiejętności – stacja naukowa w Katowicach. Patronat nad spotkaniem objął I Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.