SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
30 przykładów spraw „mowy nienawiści”, w których działania prokuratury budzą wątpliwości. (więcej)
Seksistowski język w debacie o transparentności działań władzy publicznej. Oświadczenie RPO – niezależnego organu ds. równego traktowania. (więcej)
Klauzula sumienia – opinia RPO do senackiego projektu zmian. (więcej)
Co z polityką senioralną? RPO pyta resort pracy o kolejną sesję Grupy Roboczej ONZ ds. Starzenia się. (więcej)
Porozumienie ONZ Global Compact w sprawie migrantów nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski i może zachęcać do nielegalnej migracji – uważa MSWiA. Tak resort odpowiedział Rzecznikowi, dlaczego Polska nie przystąpiła do tego porozumienia. (więcej)
Z odpowiedzi MEN w sprawie „Tęczowego piątku” wynika, że to rodzice byli przeciw akcji. (więcej) Rzecznik dopytuje więc, jak konkretnie wyglądała kontrola w szkołach, które wzięły udział w „Tęczowym piątku”? (więcej)
Ministerstwo Sprawiedliwości wciąż analizuje badanie spraw o przemoc w rodzinie przez sędziów rodzinnych – wynika z odpowiedzi dla RPO. (więcej)
Interwencja w sprawie antysemickich napisów w Kalwarii Zebrzydowskiej. (więcej)
Rzecznik pisze do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite jest niekonstytucyjne. (więcej)
Od 4 marca sądy będą kontrolować decyzje konsulów w sprawach odmowy wydania, unieważnienia lub cofnięcia wiz Schengen. Rzecznik wiele razy wskazywał, że cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej trzeba zapewnić prawo do sądu. (więcej)
Przemoc domowa. RPO przedstawił premierowi propozycje zmian w prawie, by lepiej chronić ofiary, a sprawców edukować. (więcej)
Domaganie się od Sopotu zwrotu pieniędzy dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami budzi zasadnicze wątpliwości RPO. (więcej)
Rzecznik domaga się wyjaśnień, dlaczego rząd wycofał się z planów stworzenia sieci specjalistycznych placówek dziennej opieki dla dorosłych osób z autyzmem. Petycję wskazującą na konieczność wyodrębnienia takich placówek podpisało już 83 tys. osób. Rzecznik zwrócił się do Minister Rodziny i Pracy o odpowiednią zmianę przepisów. (więcej)
Dyskryminacja ze względu na wyznanie w miejscu pracy może dotyczyć zarówno przedstawicieli mniejszości religijnych, jak i dominującej większości. Równe traktowanie w pracy ze względu na wyznanie – nowa analiza i zalecenia RPO. (więcej)
Emerytura dla rodzica czwórki dzieci: ojcowie traktowani nierówno – przestrzega RPO przed debatą w Sejmie. (więcej)
Czym w 2018 r. zajmował się Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania? Informacja min. Adama Lipińskiego. (więcej)
Na luty-marzec 2019 r. planowany jest początek konsultacji społecznych nad Strategią na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2018-2030. Poinformował o tym RPO pełnomocnik rządu ds. spraw osób niepełnosprawnych. (więcej)