Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania - newsletter 25-29 kwietnia 2016

Newsletter 25-29 kwietnia 2016

 

RÓWNE TRAKTOWANIE

Rzecznik zaprasza studentów Erasmusa na spotkanie

Wstrząśnięty historią zasłyszaną podczas spotkania regionalnego w Koninie, dotyczącą przejawów mowy nienawiści oraz dyskryminacji wobec studentów programu ERASMUS, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar serdecznie zaprasza studentów na spotkanie, które odbędzie się 5 maja br. o godz. 15.30 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat możliwych rozwiązań narastającego problemu [zgłoś udział w spotkaniu].

„Trzeba wprowadzić modę na niehejtowanie” – dr Adam Bodnar o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w internecie

- Mam nadzieję, że uda nam się wprowadzić swoistą modę na niehejtowanie, doprowadzić do tego, że ludzie w internecie będą się do siebie odnosić z szacunkiem, będą prowadzić merytoryczną dyskusję - mówił rzecznik praw obywatelskich podczas Forum Hejt-reaguj!, które zostało zorganizowane przez RPO, Stowarzyszenie „Polis”, koordynatora Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Wydarzenie było kontynuacją Okrągłego Stołu w sprawie zwalczania mowy nienawiści w internecie, zainicjowanego przez dr. Adama Bodnara w 2015 r. [więcej].

Stereotypy w sprawach dotyczących przemocy wobec kobiet

- Sędziowie to takie środowisko zawodowe, które w szczególnym stopniu powinno być wolne od stereotypów. Kierowanie się przez sędziego na rozprawie stereotypami może bardzo negatywnie wpływać na efektywne przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie – mówiła zastępczyni rzecznika praw obywatelskich dr Sylwia Spurek podczas konferencji  „Temida pod lupą”, zorganizowanej przez Centrum Praw Kobiet [więcej].

Działalność Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji

Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Cyfryzacji z pytaniem o dalszą działalność Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Funkcjonowanie platformy umożliwiającej koordynację pracy instytucji działających na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści i innym aktom nietolerancji jest potrzebne szczególnie w dobie aktualnego kryzysu migracyjnego i rosnącej w społeczeństwie fali niechęci czy wręcz wrogości wobec osób lub grup o różnym pochodzeniu i wyznaniu [więcej].

Adam Bodnar dla Wirtualnej Polski: rząd musi bronić w równym stopniu godności wszystkich

- Działalność rządu musi być spójna i logiczna, bronić w równym stopniu godności wszystkich. Nie można bowiem prowadzić polityki antyimigracyjnej i jednocześnie nie dostrzegać, że w naszym państwie żyją ekspaci, biznesmeni oraz studenci z innych krajów, na których to się później odbija. Oni ze względu na swój wygląd czy wyznawaną religię najczęściej padają ofiarami przemocy lub mowy nienawiści. Nikt ich nie pyta o to, czy są mniejszością etniczną, legalnie przebywającymi w naszym kraju migrantami, a może uchodźcami - mówi w rozmowie z WP rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar [cała rozmowa].

Akcja „Za starość naszą i waszą!” Rozmawiajmy o Konwencji o prawach osób starszych

Z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej 29 kwietnia 2016 r. rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar zaprasza do udziału we wspólnej akcji pod hasłem „Za starość naszą i waszą”. Stworzenie silnej grupy organizacji senioralnych, obywatelskich i aktywnych mieszkańców pomoże w informowaniu osób starszych o planowanej Konwencji i włączaniu ich głosu do szerszej debaty [informacje i formularz ułatwiający zgłoszenie udziału w akcji].

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka